تمامی قیمت ها ، بدون احتساب 9% ارزش افزوده می باشد.

جدول وزن تسمه

تمامی مشخصات و جداول مربوطه به تسمه را در این لینک می توانید مشاهده کنید . 

برای مشاهده جدول جامع وزن تسمه روی دکمه زیر کلیک کنید .

قیمت تسمه نوردی

  

تاریخ به روز رسانی :1403/03/109:02
کدشرحقیمتضخامت عرضحالتمحل بارگیری
1تسمه ۵ عرض ۲۰ میلی متر28,460520نوردیبنگاه تهران
2تسمه ۵ عرض ۲۵ میلیمتر 28,460525نوردیبنگاه تهران
3تسمه ۵ عرض ۳۰ میلی متر 28,460530نوردیبنگاه تهران
4تسمه ۵ عرض ۴۰ میلیمتر 28,460540نوردیبنگاه تهران
5تسمه ۵ عرض ۵۰ میلیمتر28,460550نوردیبنگاه تهران
6تسمه ۵ عرض ۶۰ میلیمتر28,460560نوردیبنگاه تهران


 

تسمه نوردی در کشور روسیه برای اولین بار تولید شد، خط تولید تسمه نوردی با به‌ کارگیری تکنولوژی و علوم مهندسین صنایع و مکانیک ساخته شد و به تولید محصولات فولادی پرداخت. پس از تولید این محصولات فولادی از جمله تسمه نوردی، کشور روسیه توانست از نظر تولیدات محصولات فولادی در دنیا اولین رتبه را کسب کند و تمام کشورهای دنیا محصولات خود را صادر کند. پس از چند دهه کشور چین و هند توانستند پا جای پای کشور روسیه بگذارند و در تولیدی تسمه نوردی به مقام‌ نخست دست یابند.

امروزه رقابت بین کشور در این زمینه بسیار سنگین است، با این‌حال کشور چین در تولید محصولات فولادی دنیا در رتبه نخست قرار دارد. تسمه نوردی به دلیل هزینه پایین، کاربرد فراوانی در بازار دارد، کیفیت آن نسبت به دیگر محصولات پایین است. کشور همسایه ایران شدیداً تقاضای واردات این تسمه از ایران را دارند و می‌خواهند تسمه آهنی نورد شده را از ایران وارد کشور خود کنند.

تسمه نوردی چیست؟

تسمه قطعه برش داده شده از ورق فولادی می باشد که از ماده‌ انعطاف‌پذیر ساخته شده و سبب پیوند مکانیکی و انتقال نیرو بین دو یا چند جسم می‌شود. تسمه دارای عرض، ضخامت و طول در جنس‌ مختلفی است. تسمه‌ سطحی شبیه به ورق فولادی دارند، مهم‌ترین تفاوت تسمه نوردی این است که نسبت به ورق‌ فولادی دارای عرض کمتری هستند. تولید تسمه نوردی معمولاً تسمه‌ به ‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود که از شمش آهن، فولاد قراضه و بازیافتی باشد و به‌صورت ذوبی تولید شود.

تسمه‌ در دو جنس تسمه فلزی و تسمه غیرفلزی ساخته می‌شوند و مقاومت کششی یکی از تفاوت‌ مهم میان این دو نوع تسمه است. از تسمه‌ غیرفلزی در بسته بندی اجسام سبک‌‌وزن مثل: کاغذ، بطری، مصالح ساختمانی و لباس استفاده می‌شود، از تسمه فلزی در بسته‌بندی اجسام سنگین مانند لوله، شمش آلومینیوم، بسته‌بندی اجسام داغ و همچنین در ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود، نورد ایجاد نوعی تغییر شکل به فلز است و از لحاظ شرایط فیزیکی به ۲ دسته‌ نورد گرم و سرد تقسیم می‌شود.

مزایای استفاده از تسمه نوردی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تسمه نوردی در برابر دیگر تسمه‌های ذکر شده ارزان و اقتصادی بودن آن است که قبلاً به آن اشاره شد و اگر به دنبال دلیل این موضوع باشید باید گفت، علت آن فقط به دلیل ارزان بودن مواد اولیه آن است که از ضایعات آهن تشکیل شده است، این تسمه دارای استاندارد ساخت هستند.

از دیگر امتیازات این تسمه این است که می‌توان آن را در تمام ابعاد سفارشی و درخواستی مصرف‌کنندگان تولید کرد، به‌عبارت‌دیگر مشتری این حق را دارد که در سفارش تسمه خود، عرض و ضخامت دلخواه خود را در سایز مورد نظر انتخاب و تعیین کند درصورتی‌که در تسمه‌ دیگر انتخاب عرض و ضخامت امکان‌پذیر نیست.

معایب تسمه نوردی

یکی از مهم‌ترین معایب تسمه نوردی دارا نبودن طول یکسان است، یعنی به طور مثال ممکن است تسمه‌ای پنج متر طول داشته باشد و تسمه دیگر از همان نوع طولی حدود هفت متر داشته باشد، درصورتی‌که در دیگر مدل‌های تسمه همه دارای طول ۶ متر هستند و یکسان‌اند. از دیگر معایب این تسمه این است که این تسمه دارای تلرنس بالایی نسبت به سایر تسمه‌ است در اندازه‌های آن دقت کافی به کار گرفته نشده است.

تسمه نوردی برخلاف سایر انواع تسمه، سطحی زبر دارد و رنگ آن نسبتاً قرمز است. این تسمه‌ها از آلیاژ یکسانی ساخته نشده‌اند و دلیل آن استفاده از مواد خام بی‌کیفیت و ضایعات مختلفی ازجمله آلیاژ نرم، آلیاژ متوسط و آلیاژ سخت است. البته لازم به ذکر است که مشتری می‌تواند زمانی که سفارش تسمه می‌دهد، تأکید کند که آلیاژ تسمه برایش مهم هست و سفارش خود را متناسب با آلیاژ موردنظر خود را ثبت کند تا سازنده با توجه‌ به نیاز مشتری مواد خام خود را انتخاب کند، تسمه آهنی نورد شده همچنین به‌راحتی زنگ می‌زند و اکسید می‌شود.

تولید تسمه نوردی در فرآیند نورد سرد

در این فرآیند فلز در دمای اتاق، دمای زیر ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، توسط دستگاه‌های مختلف تغییر شکل پیدا می‌کند.

۵ مرحله اصلی در تولید تسمه‌نوردی

 • اولین گام تولید تسمه نوردی جداسازی مواد خام

مواد خامی مثل ضایعات آهن، بر اساس وزن، برش خورده و جداسازی می‌شوند.

 • دومین گام در تولید تسمه نوردی گرم کردن مواد خام

مواد خام موردنظر درون کوره پیش گرم قرار می‌گیرد و تا دمای ۱۲۰۰ درجه گرم می‌شود و سپس از کوره خارج می‌شود.

 • سومین گام تولید تسمه نوردی عبور از خط تولید

مواد پس از خروج از کوره، وارد خط تولید می‌شود و پس از عبور از میان غلطک‌ها محصول نهایی را تولید می‌کنند.

 • چهارمین گام تولید تسمه نوردی سرد شدن تسمه‌ها

تسمه‌های نوردی تولید شده به دلیل دمای بالایی و منعطف بودن، روی سینی (بستر) چیده می‌شوند تا به‌ آرامی سرد شوند.

 • پنجمین گام تولید تسمه نوردی قیچی و بسته‌بندی تسمه‌ها

پس از آنکه تسمه‌ها خنک شدند، سطح مقطع آن‌ها برش خورده و در سایزهای تعیین شده برش و بسته‌بندی می‌شوند.

 • تسمه آهنی نوردی

در تولید تسمه آهن نورد شده از فرایند نورد گرم استفاده می‌شود و لازم به ذکر است که این تسمه‌ها جز پرمصرف‌ترین نمونه‌های موجود در بازار هستند. مهم‌ترین ویژگی تسمه آهنی نوردی، روش تولید آن و ارزانی آن نسبت به دیگر تسمه‌ها است، برای تولید تسمه آهن نوردی، از ضایعات آهن یا آهن‌قراضه استفاده می‌شود. تسمه آهنی نوردی را می‌توان در ابعاد مختلفی برش داد که یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود اما این تسمه، معایبی هم دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • انواع تسمه آهنی

در بازار آهن ایران، پنج نوع تسمه آهنی وجود دارد که با توجه‌ به شیوه ساخت، ضخامت، کیفیت و کاربردهای متنوعی دسته‌بندی‌ شده‌اند، در ادامه به بررسی و طبقه‌بندی تسمه‌های فولادی می‌پردازیم.

 • تسمه آهنی فابریک

در ساخت تسمه فولادی از آلیاژ درجه‌یک استفاده می‌شود و این سبب افزایش یکپارچگی محصول تولیدی می‌شود. معمولاً خط تولید این محصول نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است و تولیدکنندگان این امکان را دارند تا تسمه آهنی فابریک در حجم بالایی تولید کنند. اما لازم به ذکر است که این تسمه‌ها در اندازه‌های درخواستی مشتریان بسیار دشوار ارائه می‌شوند و از این نظر تسمه آهنی نوردی در رتبه بالاتر قرار دارد، همچنین این تسمه‌ها در حجم بالای سه تن قابل سفارش‌اند که این کار را برای سفارش سخت می‌کند.

 • تسمه آهنی ماشین‌کاری

تسمه آهنی ماشین‌کاری از ورق‌های ۶ متری با ضخامت‌های مختلف تولید شده‌اند و آنها را با قیچی یا گیوتین برش می‌دهند و در اندازه‌هایی منظم آماده می‌کنند. این تسمه‌های آهنی در کنار گران بودنشان، دارای دو اشکال مهم هستند، اول آنکه تاب برمی‌دارند و به‌راحتی دچار تغییر شکل می‌شوند و دوم آنکه لبه‌های برش داده شده آن‌ها بسیار تیز و برنده است که استفاده از آن را خطرناک کرده است؛ لذا این تسمه‌ها پس از فرایند تولید بلافاصله پس از برش‌کاری وارد تاب‌گیر و لبه گیر می‌شوند تا ایمن شوند. پس از این پروسه، تسمه‌ها در اندازه‌های مخصوص بسته‌بندی شده و به بازار ارائه می‌شوند.

 • تسمه آهنی ترانس

تسمه آهنی ترانس از نظر ابعاد، کیفیت و ظاهر از دیگر مدل گفته شده از بهترین وضعیت برخوردار است، در تولید این تسمه‌ مراحل پیچیده و سختی طی می‌شود و به همین علت این تسمه‌ بسیار با ارزش و قدرتمند هستند. در ساخت این تسمه‌ قدرتمند از تسمه فابریک یا ماشین‌کاری استفاده می‌شود، پس از آن قطعات تولید شده را درون یک استخر اسید رقیق قرار می‌دهند تا ناخالصی روی سطح آنها از بین برود، پس از این عمل تسمه را بیرون آورده و خشک کرده و آن‌ها را وارد دستگاه حدیده می‌کنند تا کشیده شوند، وقتی تسمه از این دستگاه بیرون آمد ضخامت آنها کاهش پیدا می‌کند و کمی تاب برمی‌دارد و لازم است تاب‌گیری شود به این فرایند تسمه کشی نیز گفته می‌شود.

کاربرد تسمه نوردی

تسمه نوردی در صنعت کاربرد فراوانی دارد از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • برای لوله‌ بشکه‌ و مخزن‌ و تولید انواع واشر
 • استفاده از تسمه فلزی در انواع درب‌ آکاردئونی
 • استفاده از تسمه فلزی در انواع کمربند مختلف
 • استفاده از تسمه فلزی در صنعت و ساختمان‌سازی
 • استفاده از تسمه‌ نوردی در بسته بندی بار سنگین
 • استفاده از تسمه نوردی در ساختن بادبند و اتصالات آن
 • استفاده از تسمه فلزی در تولید انواع لوازم کشاورزی
 • استفاده از تسمه فلزی در تولید یخچال و بخاری‌ صنعتی
 • استفاده از تسمه نوردی در ساختمان‌سازی در مکان‌ که به مقاومت و استحکام بالایی نیاز است.

ابعاد و وزن تسمه نوردی

 • تسمه نوردی۲۰میلی‌متر عرض و ۵ میلی‌متر ضخامت، دارای وزن ۵ کیلوگرم در طول ۶ متر
 • تسمه نوردی۳۰ میلی‌متر عرض و ۵ میلیمتر ضخامت، دارای وزن ۷ کیلوگرم در طول ۶ متر
 • تسمه نوردی۵۰ میلی‌متر عرض و ۵ میلی‌متر ضخامت، دارای وزن ۱۲ کیلوگرم و طول ۶ متر
 • تسمه نوردی۲۵ میلی‌متر عرض و ۵ میلی‌متر ضخامت، دارای وزن ۶ کیلوگرم در طول ۶ متر
 • تسمه نوردی۴۰ میلی‌متر عرض و ۵ میلی‌متر ضخامت، دارای وزن ۹/۵ کیلوگرم در طول ۶ متر
 • تسمه نوردی۶۰ میلی‌متر عرض و ۵ میلی‌متر ضخامت، دارای وزن ۱۴ کیلوگرم در شاخه‌ی ۶ متر

 

قیمت تسمه نوردی به چه عاملی بستگی دارد؟

همچنین به دنبال عوامل دیگری نظیر، تجهیزات کارگر که شامل دستکش نخی، دستکش چرمی، ساعدبند، پیشانی‌بند، پیراهن و شلوار، ماسک تنفسی، عینک، حفاظ صورت، گارد صورت، کفش کار می‌شود، پرداخت حقوق و دستمزد آن‌ها و قبوض گاز و برق و مالیات و دارایی و هزینه‌ شهرداری و استهلاک دستگاه‌، قیمت دقیق تسمه نوردی ممکن است دچار تغییر شود. در انتخاب یک تسمه نوردی با کیفیت به‌ درستی تصمیم بگیرید و از تسمه‌ای که بیشتر مناسب کارتان هست استفاده نمایید. در صورتی که در زمینه خرید تسمه نوردی مناسب نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر داشتید.

در فروش این تسمه عواملی همچون هزینه مواد خام در قیمت محصول نهایی مؤثر هستند، زیرا قیمت مواد اولیه مانند ضایعات آهن، به قیمت شمش بستگی دارد و همچنین قیمت شمش به قیمت آهن ذوبی وابسته است و قیمت ذوبی نیز با دلار و طلا قابل نوسان است، بنابراین همه این‌ها تأثیر مستقیمی در افزایش یا کاهش قیمت  روز تسمه نوردی دارد.

کاربرد تسمه استیل در چه مواردی است؟

 • استفاده از تسمه‌ استیل در آشپزخانه
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در رادیاتورها
 • استفاده از تسمه نورد سرد در لوازم‌خانگی
 • استفاده از تسمه‌ استیل در وسایل جراحی
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در ترانسفورماتور
 • استفاده از تسمه‌ استیل در صنایع چاقوسازی
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در کابل تلفن و برق
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در کابل‌های مخابرات
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در صنایع اتومبیل‌سازی
 • استفاده از تسمه‌ استیل در صنعت کابل تلفن و برق
 • استفاده از تسمه‌ نورد سرد در صنعت دوچرخه‌سازی
 • استفاده از تسمه‌ استیل در صنعت لوله‌سازی و درب سازی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه صنعتی آنیل می باشد .