تمامی قیمت ها ، بدون احتساب 9% ارزش افزوده می باشد.

قیمت ضایعات

Ξ قیمت ضایعات آهن،ورق گالوانیزه،آلومینیوم،مس پرس شده

تاریخ به روز رسانی :-8:45
کدشرحقیمتحالتردهمحل بارگیری
1ضایعات فلزی پرس شده روغنی بالای یک میلتماسپرس شدهروغنی بالای یک میلبنگاه تهران
2ضایعات فلزی پرس شده روغنی زیر یک میلتماسپرس شدهروغنی زیر یک میلبنگاه تهران
3ضایعات فلزی پرس شده آلومینیوم تماسپرس شدهآلومینیومبنگاه تهران
4ضایعات فلزی پرس شده پرس بدنه تمیز و مرغوبتماسپرس شدهپرس بدنه تمیز و مرغوببنگاه تهران
5ضایعات فلزی پرس شده چدن تماسپرس شدهچدنبنگاه تهران
6ضایعات فلزی پرس شده حلبتماسپرس شدهحلبکارخانه


Ξ قیمت ضایعات آهن، ورق گالوانیزه،آلومینیوم،مس پرس نشده

تاریخ به روز رسانی :-8:46
کدشرحقیمتحالتردهمحل بارگیری
1ضایعات فلزی پرس نشده سوپر ویژهتماسپرس نشدهسوپر ویژه.
2ضایعات فلزی پرس نشده آلومینیومتماسپرس نشدهآلومینیومبنگاه تهران
3ضایعات فلزی پرس نشده آلیاژی تماسپرس نشدهآلیاژیبنگاه تهران
4ضایعات فلزی پرس نشده پلیسه پوشالتماسپرس نشدهپلیسه پوشالبنگاه تهران
5ضایعات فلزی پرس نشده پلیسه ناخنیتماسپرس نشدهپلیسه ناخنیبنگاه تهران
6ضایعات فلزی پرس نشده چدنتماسپرس نشدهچدنبنگاه تهران
7ضایعات فلزی پرس نشده چدنتماسپرس نشدهچدنبنگاه تهران
8ضایعات فلزی پرس نشده حلبتماسپرس نشدهحلببنگاه تهران
9ضایعات فلزی پرس نشده درجه دوتماسپرس نشدهدرجه دوبنگاه تهران
10ضایعات فلزی پرس نشده درجه سهتماسپرس نشدهدرجه سهبنگاه تهران
11ضایعات فلزی پرس نشده درجه یکتماسپرس نشدهدرجه یکبنگاه تهران
12ضایعات فلزی پرس نشده بالای یک میلتماسپرس نشدهروغنی بالای یک میلبنگاه تهران
13ضایعات فلزی پرس نشده زیر یک میلتماسپرس نشدهروغنی زیر یک میلبنگاه تهران
14ضایعات فلزی پرس نشده روکش و گالوانیزهتماسپرس نشدهروکشدار و گالوانیزهبنگاه تهران
15قراضه سوپر ویژهتماسپرس نشدهمسیبنگاه تهران


در این صفحه قیمت ضایعات به صورت روزانه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و با توجه به آخرین نرخ بازار به‌روزرسانی می‌شود. قیمت ضایعات آهن و همچنین فلزات دیگر تحت تاثیر عوامل بسیاری تغییر می‌کنند، به همین دلیل است که اطلاع از آخرین نرخ این محصول در صنعت فولاد یک الزام به حساب می‌آید. کاربرد بسیار زیاد این محصول به عنوان ماده اولیه بسیاری از محصولات، اهمیت ضایعات آهن را دوچندان می‌کند؛ به طوری‌که کارشناسان این بازار می‌گویند:

“بازیافت ضایعات فلزی به دلیل تاثیر چشم‌گیر در کاهش هزینه‌های تولید و حفاظت از محیط زیست از ارزش ویژه‌ای در برنامه‌های کلان کشور و همچنین فعالان این حوزه برخوردار است. با این اوصاف وجود یک مرجع به‌روز قیمت برای قراضه آهن و فلزات دیگر ارزش بسیاری به همراه خواهد داشت.”

قیمت آهن ضایعات

عوامل بسیار زیادی از جمله جنس، نوع، آلیاژ، روش بسته‌بندی بر نرخ این محصولات تاثیر می‌گذارند؛ البته قیمت ضایعات آهن را می‌توانید در جدول مربوط به هر کدام از انواع آن مشاهده کنید. آهن ضایعات پرس شده و پرس نشده یکی از انواع دسته‌بندی این محصول به حساب می‌آیند و قیمت درب کارخانه هر یک از انواع متنوع این محصولات را می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید.

قیمت روز قراضه آهن به صورت کیلویی در دسته‌های روغنی، سنگین، سبک، سوپر ویژه، ویژه و چدن اعلام می‌شود. البته در نظر داشته باشید اطلاعات این صفحه تنها به قیمت ضایعات فلزی محدود نمی‌شود و قیمت آنلاین ضایعات آلومینیوم، چدن، استیل، روحی و همچنین قیمت ضایعات ورق گالوانیزه، ورق روغنی، مس، حلب، قلع و فلزات دیگر در جدول مربوط به هر کدام قرار می‌گیرد.

ضایعات آهن چیست ؟

ضایعات آهن به ضايعات فولادى كم كربن گفته مى شود كه اصطلاح قراضه آهن يا فولادی ساده نيز به كار برده مى شود كه مى توان پس از مصرف، دوباره آن را ذوب كرد. ضایعات آهن از محل دورريز ضايعات حاصل از خطوط توليد فولادسازى ها، ضايعات صنايع توليدى، محصولات فولادى برگشتى ، خودروسازى، پرس كارى، لوازم خانگى سازى ها، ضایعات فلزى حاصل از لوازم خانگى، بسته بندى مواد غذايى، ضايعات اماكن عمومى، ، محصولات فولادى، برگشتى ، خودروسازى ها، پرس كارى ها، لوازم خانگى سازى ها، كشتى سازى ها، ماشين سازى ها، قطعه سازى ها، دكل هاى انتقال نيرو، راه آهن، صنايع نفت و پتروشيمى، صنايع كارخانه هاى سيمان، سدسازى ها، پل سازى، تاسيسات از هر قبيل، صنايع ماشين آلات كشاورزى ها، آهنگرى و ريخته گرى، آهن آلات به جا مانده از خرابى سيل و زلزله، تخريب خانه هاى كلنگى، دمونتاژ كشتى ها و واگن قطارها، بازسازى ضایعات ريل راه آهن، ماشين آلات راه سازى، انواع خودروهاى از رده خارج و بازسازى خطوط توليد تامين مى شود.

روش بازیافت ضایعات آهن

براى راه اندازى كوره هاى ذوب آهن، ابتدا از ضایعات پرسى نازك ( پرس ضایعات ورق روغنی) كه سريع تر ذوب مى شوند براى شارژ يك سوم كوره، بارگيرى كرده و سپس ضایعات آهن با ضخامت بيشتر را در داخل كوره مى ريزند كه با توجه به ذوبى كه در داخل كوره وجود دارد، در زمان كمترى اين نوع از ضایعات ذوب مى شوند. به طور معمول در كوره ها بين يك ساعت و نيم تا دو ساعت ذوب كامل مى شود و پس از سرباره گیری ، مواد افزودنى به منظور استاندارد كردن ذوب براى محصول خاصى كه مورد نظر است، به ذوب اضافه مى شود. به طور معمول از ضایعات آهن در همه جاى دنيا براى استفاده مجدد و بازيافت در خطوط توليد بهره بردارى مى شود. امروزه ضایعات آهن در كشورهاى پيشرفته ضمن طبقه بندى و جداسازى هاى تميز و دقيق، به صورت پودر درآمده و با افزودنى هاى مورد نياز در صنعت قطعه سازى بسته بندى مى شود و به فروش مى رسد اما همچنان در كشور ما براى ذوب در كوره ها كاربرد دارد. اين درحالى است كه مصرف آهن اسفنجى براى كوره ها بهتر است و از ضایعات آهن تنها بايد به عنوان شارژ كوره استفاده كرد ولى به دليل كمبود آهن اسفنجی از آهن قراضه استفاده مى شود. درحالى كه با مصرف و شارژ توام آهن اسفنجى و ضایعات آهن در كوره قوس الكتريكى و القايى از ميزان ناخالصى ها و عناصر فسفر و گوگرد در حد قابل ملاحظه اى کاسته و باعث مى شود تا تختال و شمش هاى با كيفيت به مراتب بهترى براى ايجاد ورق هاى گرم، واير و انواع محصولات ديگر توليد شود . در واقع توسعه و گسترش كارخانه هاى فولادسازى و استفاده از كوره هاى بلند از يكسو و كم بود آهن اسفنجى و گرانى آن از سوى ديگر باعث شده تا توجه بيشتر فولادى ها به استفاده از آهن قراضه معطوف شود. موضوعى كه درنهايت به تقاضاى چند برابرى ضایعات آهن و افزايش قیمت ضایعات نيز منجر شد.

روش های آماده سازی قراضه آهن جهت مصرف کارخانجات

در جهان  فرآوری و آماده سازی قراضه آهن جهت مصرف کارخانه ها به دو روش سنتی و مدرن انجام می پذیرد و با توجه به نوپا بودن و محدود بودن تولید قراضه به روش مدرن توسط کارخانه های شردر در ایران در بحث زیر فقط به نحوه ی قیمت گذاری و بهای تمام شده قراضه آهن در سطح کشور به روش سنتی که عمده ی روش موجود در بازار فعلی ایران می باشد می پردازیم. قیمت ضایعات برای کارخانه های فولادسازی در ایران به پارامترهای فراوان مشهود و غیرمشهودی از جمله کیفیت ، میزان ناخالصی ، مدت پرداخت ، هزینه حمل و نقل ، دانسیته و ابعاد ، که در دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار داشته است بستگی دارد.

روش های قیمت گذاری ضایعات

1 . عمده ی نحوه ی خرید و فروش ضایعات آهن درکشور به صورت تحویل در مقصد می باشد(خریدو فروش تحویلی)

دراین روش ، ابتدا هرکارخانه خریدار ضایعات آهن با توجه به نیازمصرف خود اقدام به تعریف درجه بندی قراضه می نماید وبا توجه به این تعریف ، معاملات خود را انجام می دهد.در روش تحویلی ، پس از توافق برقیمت هر نوع از درجه بار ، بارگیری توسط تامین کننده از مبداء انجام شده لیکن انواع درجه این ظرفیت بار در مقصد و زمان تخلیه ، با درصدهای متفاوت توسط کارشناس کنترل کیفی کارخانه مشخص می گردد. همچنین میزان ناخالصی موجود در بار در مقصد تخمین زده شده و از وزن کل بار در مقصد کسر میگردد.سپس طبق درجه اعلامی کنترل کیفی کارخانه و وزن خالص بار در مقصد و همچنین نرخ توافق شده اولیه برای هر درجه در هنگام بارگیری ، محاسبه ریالی این ظرفیت بار انجام شده و پس از کسر هزینه پسکرایه از مبلغ محاسبه شده ، مبلغ خالص به فروشنده پرداخت می گردد. این روش برخلاف معامله دیگر محصولات فولادی می باشد که در مبدا ، کیفیت و قیمت بار مشخص شده و سپس بار ارسال می گردد.

( نکات کلیدی قیمت گذاری ضایعات آهن )

نکته کلیدی که باعث متفاوت شدن نحوه ی قیمت گذاری ضایعات آهن کشور از دیگربخش های صنعت فولاد می شود نحوه ی قیمت گذاری تحویل در مقصد  می باشد و نشان می دهد قیمت کارخانه ها در هنگام اعلام اولیه قیمت تحویل در مقصد ، قبل از تخلیه بار در مقصد و تعیین درجه نهایی ، نمی تواند ملاک درستی از قیمت نهایی خرید آن کارخانه یا خریدار ضایعات آهن و یا قیمت نهایی فروش آن تامین کننده باشد. بدین معنی که تا هنگام تخلیه کامل بار در مقصد و مشخص شدن درجه و ناخالصی بار ، مبلغ و نرخ بار ارسال شده نامشخص است. با توجه به موارد بالا و ماهیت قراضه سنتی ، حساسیت تعریف یکسان و طبق عرف درجه بندی ضایعات آهن و استفاده از کارشناسان مجرب و متعهد کنترل کیفی از سوی کارخانه های کشور بیش از پیش لازم بنظر رسیده تا هم کارخانه و خریدار ضایعات آهن و هم تامین کننده ، از خطای احتمالی انسانی ارزیابی کنترل کیفی خود کمتر دچار ضرر شوند.

با این توضیح مشخص می شود که در صورت وجود یک سو استفاده گر در بازار، چگونه می تواند با اعلام قیمت اولیه خرید بالا (قیمت اولیه تحویلی بالا) و سپس با تعیین درجه های غیرمنطقی ویا خارج از عرف بازار درهنگام تخلیه بار ، علاوه بر متضرر نمودن تامین کننده قراضه کشور، بر روی قیمت ها و شرایط خرید کارخانه های دیگر تاثیر گذاشته و آنها را نیز مجبور به افزایش قیمت ضایعات آهن و یا استفاده از روش های غیرمنطقی تامین بار ترقیب نماید. البته بازنگری و کاربردی نمودن تعاریف استاندارد انواع قراضه آهن در کشور و  وجود ضمانت اجرائی جهت اجرای آن در سطح کشور توسط فعالان این بخش ، می تواند تا حدودی این مشکل را کاهش نماید. به اختصار می توان گفت ماهیت همگن نبودن ضایعات آهن در روش سنتی، امکان ارزیابی دقیق آن هنگام معامله را از فعالان این بخش تا حد زیادی سلب می نماید.ناگفته نماند به روش فرآوری مدرن ،به علت همگن شدن قراضه ، این مشکل تا حد زیادی مرتفع می گردد.

2 . نحوه ی خرید و فروش ضایعات آهن درکشور به صورت تحویل در مقصد می باشد

روش دیگری نیز در هنگام خرید و فروش ضایعات در کشور وجود دارد که به خرید و فروش در مبدا شهرت دارد. در این روش تامین کننده ضایعات آهن ، بار خود را در مبدا در معرض دید خریدار ضایعات آهن قرار می دهد و پس از بررسی توسط خریدار ضایعات آهن و توافق بر سر قیمت ، مراحل بارگیری و حمل توسط خریدار ضایعات آهن تا مقصد انجام می گیرد.این روش ، با توجه به همگن نبودن قراضه سنتی ، عملا بصورت مختصر و در شرایط اضطراری توسط کارخانه ها انجام می پذیرد. 


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه صنعتی آنیل می باشد .