سبد خرید شما خالی است.
آهن آنیل
مرجع قیمت گذاری آهن آلات و لوازم ساختمانی
توری پرسی یک نوع توری فلزی است که از مفتول های فولادی یا فلزات دیگر مانند آلومینیوم ساخته میشود و بهطور عمده برای ایجاد شبکهای مستحکم و مقاوم به کار میرود. این توریها از فرآیند پرس ساخته میشوند، جایی که مفتولها تحت فشار قرار میگیرند و به شکل مشبک درمیآیند. این فرآیند به توری شکل خاصی میدهد که هم مقاوم و هم انعطافپذیر است. توریهای پرسی در ابعاد و ضخامتهای مختلف ساخته میشوند و بسته به نیاز پروژه و کاربردهای خاص، میتوانند انتخاب شوند.
توری پرسی به دلیل ویژگیهای مختلفی که دارد، در بسیاری از صنایع کاربرد فراوانی دارد. از جمله مهمترین این صنایع میتوان به صنعت ساختمانسازی، معدن، کشاورزی، حملونقل و حتی صنایع نظامی اشاره کرد. در هرکدام از این صنایع، توری پرسی بهعنوان یک عنصر حیاتی برای ایجاد حصار، تقسیمبندی فضاها، یا حتی در محافظت از تجهیزات مختلف استفاده میشود.
جدول وزنی توری پرسی یک ابزار ضروری برای انتخاب درست نوع توری مناسب بر اساس وزن، ابعاد و کاربرد است. برای پروژههایی که به استحکام و مقاومت بالا نیاز دارند، باید توریهایی با وزن بیشتر و مشهای کوچکتر انتخاب کرد، در حالی که در پروژههای دیگر، توریهای سبکتر و مشهای بزرگتر کفایت میکنند.
در این برگه محاسبهگری تعریف نشده است.
جدول وزنی معمولاً شامل اطلاعاتی مانند ضخامت مفتول، ابعاد مش، وزن هر متر مربع توری و میزان استحکام آن است. برای نمونه، در جدول زیر ابعاد مختلف توری و وزن آنها با توجه به ضخامت مفتول آمده است:
| ردیف | مشخصات توری | ابعاد چشمه | ضخامت مفتول (mm) | وزن تقریبی (kg/m²) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | توری پرسی 3.6 | 4×4 | 3.6 | 5.4 |
| 2 | توری پرسی 3.8 | 2×2 | 3.8 | 6.2 |
| 3 | توری پرسی 3.6 | 2×2 | 3.6 | 5.4 |
| 4 | توری پرسی 3.4 | 2×2 | 3.4 | 5.1 |
| 5 | توری پرسی 3 | 2×2 | 3 | 4.5 |
| 6 | توری پرسی 3.5 | 3×3 | 3.5 | 5.7 |
| 7 | توری پرسی 4 | 3×3 | 4 | 6.3 |
| 8 | توری پرسی 4.5 | 3×3 | 4.5 | 7.1 |
| 9 | توری پرسی 3 | 4×4 | 3 | 4.5 |
| 10 | توری پرسی 3.5 | 4×4 | 3.5 | 5.4 |
| 11 | توری پرسی 4 | 4×4 | 4 | 6 |
| 12 | توری پرسی 4.5 | 4×4 | 4.5 | 6.8 |
| 13 | توری پرسی 3.5 | 5×5 | 3.5 | 5.9 |
| 14 | توری پرسی 3.8 | 5×5 | 3.8 | 6.2 |
| 15 | توری پرسی 4.5 | 5×5 | 4.5 | 7.4 |
| 16 | توری پرسی 5 | 5×5 | 5 | 8 |
| 17 | توری پرسی 2 | 2×2 | 2 | 3 |
| 22 | توری پرسی 3.2 | 2×2 | 3.2 | 5 |
| 19 | توری پرسی 3.2 | 3×3 | 3.2 | 5.1 |
| 20 | توری پرسی 3.8 | 3×3 | 3.8 | 6 |
| 21 | توری پرسی 4 | 3×3 برگی | 4 | 6.2 |
| 22 | توری پرسی 3.2 | 4×4 | 3.2 | 5 |
| 23 | توری پرسی 3.8 | 4×4 | 3.8 | 6.1 |
همچنین، باید به این نکته توجه کرد که وزن توری پرسی به عوامل دیگری مانند نوع پوشش (گالوانیزه یا رنگ شده)، فاصله بین مفتولها و نوع ماده (فولاد، آلومینیوم و غیره) نیز بستگی دارد. این جدول میتواند به شما کمک کند تا توری مناسب برای هر نوع پروژه را بهطور دقیق انتخاب کنید.
توریهای پرسی از نظر ساختار و وزن میتوانند تفاوتهای زیادی با هم داشته باشند. این تفاوتها معمولاً به دلیل فرایند تولید، نوع ماده، ضخامت مفتولها و ابعاد مش است. به طور کلی، توریهای با مش ریزتر و ضخامت بیشتر معمولاً سنگینتر و مستحکمتر هستند، در حالی که توریهای با مش بزرگتر و ضخامت کمتر سبکتر و انعطافپذیرتر هستند.
در پروژههایی که نیاز به ایمنی بالا دارند، معمولاً از توریهای با وزن و ضخامت بیشتر استفاده میشود. در این پروژهها، وزن توری میتواند به عنوان معیاری برای تعیین استحکام و دوام آن استفاده شود.
برای محاسبه وزن توری پرسی بهطور دقیق، باید عواملی مانند ضخامت مفتولها، ابعاد مش و نوع ماده استفادهشده را در نظر گرفت. برای انجام این محاسبات، میتوان از فرمولهای مختلفی استفاده کرد که یکی از سادهترین روشها به شرح زیر است:
وزن توری پرسی = تعداد مفتولهای افقی × طول هر مفتول × وزن هر متر مفتول
وزن توری پرسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هرکدام تأثیر زیادی بر انتخاب نوع توری و استفاده از آن در پروژههای مختلف دارند. در اینجا به بررسی این عوامل میپردازیم:
ضخامت مفتولها: ضخامت مفتولها یکی از مهمترین عواملی است که بر وزن توری پرسی تأثیر میگذارد. هرچه ضخامت مفتول بیشتر باشد، توری سنگینتر و مستحکمتر خواهد بود. توریهای ضخیمتر برای استفاده در محیطهایی با فشار و بار زیاد مناسبتر هستند.
ابعاد مش: ابعاد مش به فاصله بین مفتولها اشاره دارد. مشهای ریزتر (فاصله کمتر بین مفتولها) معمولاً سنگینتر هستند زیرا مفتولهای بیشتری در هر متر مربع وجود دارد. در عوض، مشهای بزرگتر (فاصله بیشتر بین مفتولها) وزن کمتری دارند اما استحکام کمتری نیز بهطور طبیعی خواهند داشت.
نوع ماده استفاده شده: فولاد، آلومینیوم، مس و سایر فلزات مختلف برای ساخت توری های پرسی استفاده میشوند. هر ماده دارای چگالی متفاوتی است که بر وزن نهایی توری تأثیر میگذارد. به عنوان مثال، توریهای ساختهشده از فولاد ضدزنگ معمولاً وزن بیشتری نسبت به آلومینیوم دارند.
نوع پوشش: پوششهای گالوانیزه یا رنگ شده برای توریها به منظور مقاومت در برابر خوردگی و افزایش عمر مفید آنها استفاده میشود. این پوششها بهطور طبیعی ممکن است وزن توری را افزایش دهند.
برای انتخاب توری پرسی مناسب، باید ابتدا نیازهای پروژه خود را مشخص کنید. بسته به نوع پروژه، میتوانید از توریهایی با وزن بیشتر یا سبکتر استفاده کنید. در پروژههایی که نیاز به مقاومت بالا دارند، باید توریهایی با ضخامت بیشتر و مش کوچکتر انتخاب کنید. در پروژههایی که نیاز به وزن سبکتر دارند، میتوانید از توریهای با ضخامت کمتر و مش بزرگتر استفاده کنید.
توری پرسی بهعنوان یکی از پرکاربردترین مصالح فلزی در صنایع مختلف، به دلیل ساختار مستحکم، قیمت مقرونبهصرفه و قابلیت تولید در ابعاد و ضخامتهای مختلف، جایگاه ویژهای در پروژههای عمرانی، صنعتی و حفاظتی دارد. انتخاب صحیح نوع توری پرسی ، چشمه مناسب و قطر مفتول با توجه به نوع کاربری، میتونه بهطور مستقیم روی استحکام، وزن، قیمت تمامشده و دوام سازه تأثیرگذار باشه.
درک درست از جدول وزن توری پرسی و نحوه محاسبه آن، به پیمانکاران و خریداران کمک میکند تا با دقت بیشتری خرید انجام بدن، در حملونقل صرفهجویی کنند و هزینههای پروژه رو مدیریت کنند.
در نهایت، توصیه میشود قبل از خرید، علاوهبر توجه به مشخصات فنی، با کارشناسان فروش معتبر مشورت کنید تا انتخابی مطمئن و متناسب با نیاز پروژهتون داشته باشید.
توری مرغی، ، یکی از پرکاربردترین انواع توری های فلزی با بافت ششضلعی است که به دلیل ویژگیهای منحصربهفرد خود در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، دامپروری، ساختوساز و حتی دکوراسیون مورد استفاده قرار میگیرد. این توری از مفتولهای نازک گالوانیزه یا گاهی پلاستیکی ساخته میشود و به دلیل وزن سبک، انعطافپذیری بالا و مقاومت مناسب در برابر شرایط محیطی، به یکی از محصولات پرطرفدار در بازار تبدیل شده است.
توری مرغی در ابتدا برای ساخت قفس و حصارکشی جهت نگهداری طیور طراحی شد، اما با گذشت زمان کاربردهای آن گسترش یافت. امروزه از این توری در گچکاری، زیرسازی کاشی، عایقکاری سقفهای سوله، حصارکشی زمینهای کشاورزی و حتی پروژههای هنری و دکوراتیو استفاده میشود. ویژگیهایی مانند مقاومت در برابر زنگزدگی، حملونقل آسان و قیمت مقرونبهصرفه، توری مرغی را به گزینهای ایدهآل برای پروژههای متنوع تبدیل کرده است.
این مقاله به بررسی جامع توری مرغی میپردازد و موضوعاتی نظیر عوامل موثر بر وزن، جدول وزنی، نحوه محاسبه وزن، وزن استاندارد و تاثیر وزن بر کیفیت و دوام آن را مورد بحث قرار میدهد. هدف این مقاله ارائه اطلاعات دقیق و کاربردی به افرادی است که قصد خرید یا استفاده از توری مرغی در پروژههای خود را دارند.
وزن توری مرغی یکی از مهمترین ویژگیهایی است که بر قیمت، کاربرد و دوام آن تاثیر میگذارد. عوامل متعددی در تعیین وزن این محصول نقش دارند که در ادامه بهطور مفصل بررسی میشوند:
1. ضخامت مفتول (قطر سیم)
ضخامت مفتول مورد استفاده در بافت توری مرغی مهمترین عامل تعیینکننده وزن آن است. مفتولهای گالوانیزه معمولاً با ضخامتهای 0.4 تا 1 میلیمتر تولید میشوند. هرچه قطر مفتول بیشتر باشد، وزن توری افزایش مییابد. برای مثال:
ضخامت مفتول همچنین بر مقاومت توری در برابر فشار و ضربه تاثیر میگذارد. مفتولهای ضخیمتر وزن بیشتری دارند اما دوام و استحکام بالاتری ارائه میدهند.
2. ابعاد چشمهها
اندازه چشمههای ششضلعی توری مرغی (فاصله بین مفتولها) نیز بر وزن تاثیر دارد. چشمههای استاندارد توری مرغی معمولاً 1 اینچ (2 سانتیمتر) یا 3/4 اینچ (2.5 سانتیمتر) هستند.
انتخاب اندازه چشمه به نوع کاربرد بستگی دارد. برای مثال، چشمههای کوچک برای قفس حیوانات کوچک مناسبتر هستند، در حالی که چشمههای بزرگتر برای حصارکشی زمینهای بزرگ استفاده میشوند.
3. جنس مفتول
جنس مفتول نیز بر وزن تور مرغی اثرگذار است. توریهای مرغی معمولاً از مفتول گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد یا در موارد خاص پلاستیک ساخته میشوند:
4. ابعاد رول (عرض و طول)
ابعاد رول توری مرغی، بهویژه عرض و طول آن، مستقیماً بر وزن کل تاثیر میگذارد. رولهای استاندارد توری مرغی معمولاً 45 متر طول دارند و عرض آنها بین 90 تا 180 سانتیمتر متغیر است.
5. نوع گالوانیزاسیون
فرآیند گالوانیزاسیون (گرم یا سرد) نهتنها بر جنس مفتول، بلکه بهطور مستقیم بر وزن توری تاثیر میگذارد. گالوانیزاسیون گرم لایه ضخیمتری از روی را به مفتول اضافه میکند که وزن را افزایش میدهد. این در حالی است که گالوانیزاسیون سرد لایه نازکتری دارد و توری سبکتری تولید میکند.
6. کیفیت و برند تولیدکننده
تولیدکنندگان مختلف ممکن است از استانداردهای متفاوتی برای تولید توری استفاده کنند. توریهای ایرانی معمولاً از مفتول گالوانیزه گرم با کیفیت بالا تولید میشوند و وزن بیشتری دارند، در حالی که توریهای وارداتی (مانند نوع چینی) اغلب از مفتول گالوانیزه سرد ساخته شده و سبکتر هستند. برندهای معتبر معمولاً توریهایی با وزن استاندارد و کیفیت بالاتر تولید میکنند.
7. شرایط تولید و تجهیزات
دستگاههای بافت توری و دقت در فرآیند تولید نیز میتوانند بر وزن تاثیر بگذارند. دستگاههای مدرنتر بافت یکنواختتری ایجاد میکنند که ممکن است به استفاده بهینهتر از مفتول منجر شود و وزن را کمی کاهش دهد. در مقابل، تولید دستی یا دستگاههای قدیمی ممکن است توریهای سنگینتری تولید کنند.
جدول وزنی توری مرغی به کاربران کمک میکند تا بر اساس ابعاد، نوع مفتول و اندازه چشمه، وزن تقریبی توری را تخمین بزنند. در ادامه جدول وزنی استاندارد برای توریهای مرغی با مشخصات مختلف ارائه شده است:
| ردیف | شرح | وزن (kg) | طول × عرض | مفتول |
|---|---|---|---|---|
| 1 | توری مرغی چشمه 3.4 اینچ | 5 کیلوگرم | 45 × 1.20 | 0.36 |
| 2 | توری مرغی چشمه 3.4 اینچ | 6 کیلوگرم | 45 × 1.20 | 0.4 |
| 3 | توری مرغی چشمه 1 اینچ | 7 کیلوگرم | 45 × 1.20 | 0.47 |
| 4 | توری مرغی چشمه 3.4 اینچ | 8.7 کیلوگرم | 45 × 1.20 | 0.43 |
| 5 | توری مرغی پلاستیکی 320 گرمی | متر مربع 320 گرم | 30 × 1 تا 2.5 | – |
| 6 | توری مرغی پلاستیکی 250 گرمی | متر مربع 250 گرم | 30 × 1 تا 2.5 | – |
| 7 | توری مرغی پلاستیکی 160 گرمی | متر مربع 160 گرم | 30 × 1 تا 2.5 | – |
توضیحات جدول:
محاسبه وزن توری مرغی به عوامل مختلفی از جمله ضخامت مفتول، اندازه چشمه، ابعاد رول و جنس مفتول بستگی دارد. در ادامه مراحل محاسبه وزن بهصورت گامبهگام توضیح داده شده است:
1. محاسبه طول کل مفتول مورد استفاده
برای محاسبه وزن، ابتدا باید طول کل مفتول استفادهشده در یک رول توری تخمین زده شود. این کار بهصورت تقریبی با استفاده از فرمول زیر انجام میشود:
طول مفتول تقریبی (متر) = (مساحت رول ÷ مساحت یک چشمه) × طول هر چشمه
برای مثال، فرض کنید رول توری با عرض 1.2 متر، طول 45 متر و چشمه 3/4 اینچ (2.5 سانتیمتر) داریم:
2. محاسبه وزن مفتول
وزن مفتول به چگالی ماده (معمولاً فولاد گالوانیزه با چگالی 7850 کیلوگرم بر متر مکعب) و سطح مقطع مفتول بستگی دارد:
وزن مفتول (کیلوگرم) = طول مفتول (متر) × سطح مقطع (متر مربع) × چگالی
سطح مقطع مفتول = π × (قطر مفتول ÷ 2)²
این روش محاسبه تقریبی است و برای دقت بیشتر باید از دادههای تولیدکننده استفاده شود.
وزن استاندارد توری مرغی به مشخصات فنی آن مانند عرض رول، اندازه چشمه و ضخامت مفتول بستگی دارد. در ایران، توریهای مرغی معمولاً در دو نوع سبک و سنگین تولید میشوند:
استانداردهای تولید توری مرغی در ایران معمولاً با گواهیهای ملی و بینالمللی مانند ASTM و CE مطابقت دارند. توریهای ایرانی به دلیل استفاده از مفتول گالوانیزه گرم، وزن استاندارد و کیفیت بالاتری نسبت به نوع وارداتی (مانند چینی) دارند.
وزن توری مرغی بهطور مستقیم بر کیفیت، استحکام و دوام آن تاثیر میگذارد. در ادامه این تاثیرات بررسی میشوند:
1. استحکام و مقاومت مکانیکی
توریهای سنگینتر (با مفتول ضخیمتر) استحکام بیشتری در برابر فشار، ضربه و کشش دارند. این توریها برای کاربردهایی مانند حصارکشی زمینهای بزرگ یا زیرسازی سازههای سنگین مناسباند. توریهای سبکتر ممکن است در برابر فشار زیاد پاره شوند یا تغییر شکل دهند.
2. مقاومت در برابر زنگزدگی
توریهای گالوانیزه گرم به دلیل لایه ضخیمتر روی، مقاومت بالاتری در برابر رطوبت و زنگزدگی دارند. این توریها معمولاً سنگینتر هستند و در محیطهای مرطوب (مانند مناطق شمالی ایران) دوام بیشتری دارند. توریهای سبکتر با گالوانیزاسیون سرد برای پروژههای کوتاهمدت مناسباند، اما در طولانیمدت ممکن است دچار خوردگی شوند.
3. طول عمر
وزن بیشتر معمولاً با دوام بالاتر همراه است. توریهای سنگینتر به دلیل استفاده از مفتول ضخیمتر و گالوانیزاسیون با کیفیت، طول عمر بیشتری دارند و نیاز به تعویض یا تعمیر کمتری پیدا میکنند.
4. کاربردهای خاص
وزن توری بر نوع کاربرد آن تاثیر میگذارد. توریهای سبک برای گچکاری و عایقکاری مناسباند، زیرا وزن کم آنها بار اضافی به سازه وارد نمیکند. در مقابل، توریهای سنگین برای حصارکشی یا پروژههای عمرانی که نیاز به استحکام بالا دارند، ایدهآل هستند.
5. هزینه
توریهای سنگینتر به دلیل استفاده از مواد بیشتر و فرآیند گالوانیزاسیون پیشرفتهتر، گرانتر هستند. با این حال، دوام و کیفیت بالاتر آنها میتواند هزینههای نگهداری و تعویض را در طولانیمدت کاهش دهد.
توری مرغی به دلیل ویژگیهای منحصربهفرد خود، از جمله وزن سبک، انعطافپذیری و مقاومت در برابر شرایط محیطی، یکی از پرکاربردترین محصولات در صنایع مختلف است. وزن توری مرغی تحت تاثیر عواملی مانند ضخامت مفتول، اندازه چشمه، جنس مفتول، ابعاد رول و نوع گالوانیزاسیون قرار دارد. محاسبه دقیق وزن توری مرغی به انتخاب مناسب برای پروژههای مختلف کمک میکند و وزن استاندارد آن بر اساس نوع سبک یا سنگین متفاوت است.
وزن توری نهتنها بر قیمت، بلکه بر کیفیت، استحکام و دوام آن نیز تاثیر میگذارد. توریهای سنگینتر معمولاً برای پروژههای بلندمدت و محیطهای سخت مناسباند، در حالی که توریهای سبکتر برای کاربردهای ظریف و کوتاهمدت ایدهآل هستند. با درک این عوامل و استفاده از جداول وزنی و روشهای محاسبه، میتوانید توری مرغی مناسب برای نیازهای خود انتخاب کنید.
توری گابیون یکی از مصالح ساختمانی و عمرانی پرکاربرد در پروژههای مختلف مانند دیوارهای حائل، سازههای کنترل فرسایش، محوطهسازی و حتی کاربردهای تزئینی است. این نوع توری که از شبکههای مفتولی بههم بافتهشده تشکیل شده و درون آن با مصالحی مانند سنگ پر میشود، به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر عوامل محیطی و قیمت مناسب، در سالهای اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
یکی از مهمترین پارامترهایی که در خرید و فروش توری گابیون اهمیت زیادی دارد، وزن آن است. جدول وزنی توری گابیون بهعنوان یک ابزار محاسباتی، به خریداران و مهندسان کمک میکند تا با دقت بیشتری وزن محصول مورد نظر خود را بر اساس مشخصاتی مانند ضخامت مفتول، ابعاد چشمه و نوع پوشش محاسبه کرده و بر اساس آن، قیمت، حملونقل، و نحوه نصب را ارزیابی کنند.
درک صحیح از جدول وزنی توری گابیون بهویژه برای پیمانکاران، فروشندگان مصالح، و خریداران عمده اهمیت زیادی دارد. زیرا قیمت این توریها معمولاً بر اساس وزن کلی آنها تعیین میشود و در صورت نداشتن اطلاعات کافی، ممکن است خریدار با ضرر مالی مواجه شود یا توری مورد استفاده با مشخصات پروژه همخوانی نداشته باشد.
در این مقاله تلاش میشود تا ابتدا با ساختار توری گابیون آشنا شویم، سپس عوامل مؤثر بر وزن آن را بررسی کنیم، فرمولهای محاسبه وزن را ارائه دهیم، یک جدول وزنی کاربردی را تحلیل کنیم و در نهایت، نکاتی برای خرید دقیقتر این محصول مطرح شود.
یکی از مهمترین مشخصههایی که هنگام انتخاب این توریها باید مدنظر قرار گیرد، وزن آنها است؛ چرا که نهتنها روی قیمت تمامشده تأثیر میگذارد، بلکه در حمل، نصب و عملکرد نهایی نیز نقش دارد. برای همین، بررسی جدول وزنی توری گابیون اهمیت بسیاری پیدا میکند.
وزن توری گابیون بهطور مستقیم تحت تأثیر چندین عامل فنی و ساختاری قرار دارد. آشنایی با این عوامل به خریداران کمک میکند تا با دیدی دقیقتر و فنیتر، مشخصات محصول مورد نیاز خود را انتخاب کرده و از هزینههای اضافی جلوگیری کنند. در ادامه به مهمترین عوامل مؤثر بر وزن توری گابیون میپردازیم:
1. قطر مفتول (ضخامت سیم)
یکی از مهمترین مؤلفههای تأثیرگذار بر وزن توری گابیون، قطر مفتول بهکار رفته در آن است. بهطور معمول، قطر سیمهای مورد استفاده بین ۲ تا ۴ میلیمتر متغیر است. طبیعی است که هرچه قطر سیم بیشتر باشد، وزن توری در هر مترمربع افزایش خواهد یافت. برای مثال، توری گابیون با سیم ۳ میلیمتر وزنی تقریباً ۲ برابر بیشتر از توری با سیم ۲ میلیمتر دارد.
2. ابعاد چشمه
چشمهها یا مشها همان فضاهای خالی میان گرههای توری هستند. اندازه این چشمهها نیز بر وزن نهایی توری تأثیرگذار است. هرچه چشمهها کوچکتر باشند (مثلاً ۶×۸ سانتیمتر)، تعداد گرهها و مقدار سیم مصرفی بیشتر میشود و در نتیجه وزن افزایش مییابد. چشمههای بزرگتر مانند ۱۰×۱۲ سانتیمتر نیاز به سیم کمتری برای بافت دارند و بهطور طبیعی وزن کمتری دارند.
3. نوع پوشش سیم
نوع پوشش مورد استفاده در سیم نیز عاملی مهم در وزن نهایی توری محسوب میشود. سیمهای فولادی گالوانیزه گرم معمولاً وزن متوسطی دارند، درحالیکه سیمهایی با روکش PVC یا فولاد ضدزنگ به دلیل ضخامت اضافی یا آلیاژ خاص، وزن بیشتری به توری میدهند. در ضمن، نوع پوشش بر دوام، انعطافپذیری و قیمت نیز تأثیرگذار است.
4. ابعاد رول یا قفس گابیون
وزن کلی توری گابیون بسته به اینکه بهصورت رول یا قفس (باکسهای پیشساخته) عرضه شود، متفاوت است. در هر حالت، وزن واحد (مثلاً وزن هر مترمربع یا وزن هر باکس) قابل محاسبه است؛ اما ابعاد محصول نهایی میتواند در نحوه بستهبندی، حملونقل و بارگیری نقش داشته باشد و در قیمتگذاری مؤثر باشد.
5. جنس مفتول
نوع آلیاژ سیم مورد استفاده نیز مهم است. سیم فولاد ساده، فولاد ضدزنگ، سیم گالوانیزه سرد یا گرم، و یا سیمهای روکشدار هر یک وزن مخصوص به خود را دارند. معمولاً سیم گالوانیزه گرم یا فولاد ضدزنگ سنگینتر از انواع معمولی هستند.
محاسبه وزن توری گابیون بهطور دقیق نیازمند در نظر گرفتن چندین پارامتر است؛ از جمله قطر مفتول، ابعاد چشمه، نوع چشمه (ششضلعی یا مربعی)، تعداد گرهها در هر مترمربع و نوع پوشش. در ادامه یک روش سادهشده برای محاسبه وزن توری گابیون بر اساس مشخصات فنی آورده شده است:
1. محاسبه وزن مفتول
برای محاسبه وزن مفتول مورد استفاده در هر متر طول، از فرمول زیر استفاده میشود:
2. تعیین متراژ سیم در هر مترمربع
برای بهدست آوردن وزن توری در هر مترمربع، باید مشخص شود در هر مترمربع چند متر سیم مصرف میشود. این عدد بسته به اندازه چشمه و نوع بافت (دو لایه یا تکلایه، ششضلعی یا مربعی) متفاوت است.
جدول وزنی توری گابیون ابزاری کاربردی و مهم برای مهندسان، پیمانکاران و خریداران است که به کمک آن میتوان وزن تقریبی هر مترمربع از توری را بر اساس پارامترهای فنی مشخص تعیین کرد. در این جدول، وزن توری در هر مترمربع با در نظر گرفتن ضخامت مفتول و ابعاد چشمههای توری ارائه میشود.
بهطور کلی، توریهایی با چشمههای کوچکتر و مفتول ضخیمتر، دارای بافت متراکمتری هستند و طبیعتاً سیم بیشتری در هر مترمربع از آنها بهکار میرود. این موضوع باعث میشود وزن نهایی توری افزایش یابد. برای مثال، اگر از مفتول ۳ میلیمتری استفاده شود و چشمهها ابعادی مانند ۶×۸ سانتیمتر داشته باشند، وزن نهایی در هر متر مربع به مراتب بیشتر از توریای خواهد بود که با مفتول ۲ میلیمتر و چشمه ۱۰×۱۲ سانتیمتر بافته شده است.
در برخی پروژههای عمرانی، اطلاع دقیق از این وزنها برای محاسبه هزینه حملونقل، بار مرده سازه، یا مقاومت توری در برابر فشار خاک یا آب ضروری است. همچنین هنگام خرید عمده توری گابیون، معمولاً قیمت بر اساس وزن کل محاسبه میشود، بنابراین دانستن مقدار وزن در هر مترمربع برای تخمین نهایی قیمت و مقایسه پیشنهادها اهمیت زیادی دارد.
این جدول وزنی معمولاً بهصورت استاندارد توسط تولیدکنندگان معتبر منتشر میشود، اما توجه داشته باشید که مقادیر ذکر شده در آنها ممکن است بسته به نوع بافت، روش تولید (دستی یا ماشینی)، جنس مفتول (گالوانیزه گرم، گالوانیزه سرد، فولاد زنگنزن یا PVC) و حتی ضخامت پوشش، اندکی متفاوت باشند. از این رو توصیه میشود قبل از نهاییسازی خرید، حتماً اطلاعات فنی ارائهشده توسط تولیدکننده بررسی شود.
| ردیف | شرح | وزن تقریبی (kg/m²) | مفتول (mm) | چشمه (cm) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | توری گابیون چشمه 6*6 مفتول 1.8 | 3.5-4.5 | 1.8 | 6*6 |
| 2 | توری گابیون چشمه 10*8 مفتول 1.8 | 4.5-5.5 | 1.8 | 8*10 |
| 3 | توری گابیون چشمه 8*6 مفتول 2 | 1.57 | 2 | 6*8 |
| 4 | توری گابیون چشمه 10*8 مفتول 2 | 4.5-5.5 | 2 | 8*10 |
| 5 | توری گابیون چشمه 10*6 مفتول 3 | 2 | 3 | 6*10 |
| 6 | توری گابیون چشمه 10*8 مفتول 3 | 4.5-5.5 | 3 | 8*10 |
| 7 | توری گابیون چشمه 10*8 مفتول 2.5 | 4.5-5.5 | 2.5 | 8*10 |
| 8 | توری گابیون چشمه 8*6 مفتول 3 | 5.5-6.5 | 3 | 8*6 |
| 9 | توری گابیون چشمه 6*8 مفتول 2.5 | 2.5-3.5 | 2.5 | 6*8 |
تحلیل جدول وزنی توری گابیون به کاربران کمک میکند تا تفاوتهای فنی و اقتصادی انواع مختلف توری را درک کنند. همانطور که در جدول مشخص است، تغییر در پارامترهایی مانند ضخامت مفتول و اندازه چشمه، مستقیماً بر وزن نهایی توری در هر مترمربع تأثیر میگذارد.
بهطور خاص، هرچه ضخامت مفتول بیشتر باشد، مقاومت کششی و استحکام سازهای توری افزایش پیدا میکند، اما در مقابل وزن نهایی نیز بیشتر میشود. از طرفی، کاهش ابعاد چشمه باعث افزایش تعداد گرهها و تراکم سیم در بافت توری شده و این امر موجب افزایش مصرف مفتول در هر مترمربع میشود.
این موضوع در پروژههایی که بارگذاری یا فشار جانبی اهمیت دارد (مثل دیوارهای حائل، سازههای کنترل فرسایش یا دیوارهای ساحلی)، نقش کلیدی ایفا میکند. استفاده از توری با وزن بالاتر معمولاً بهمنزله کیفیت و دوام بیشتر تلقی میشود، اما در عین حال، به دلیل هزینه بالاتر مواد اولیه و افزایش هزینه حملونقل، ممکن است در برخی کاربردهای سبکتر مقرونبهصرفه نباشد.
بهعنوان مثال، برای پروژههایی در مناطق کمبار یا با خاک سست، استفاده از توریهای سبکتر با چشمههای درشت و مفتول نازک ممکن است کفایت کند، در حالی که در پروژههایی با بارگذاری سنگین و یا در معرض رطوبت و شرایط آبوهوایی شدید، توریهای سنگینتر با بافت متراکم انتخاب بهتری خواهند بود.
در نتیجه، تحلیل جدول وزنی فراتر از صرفاً مقایسه وزن است؛ این جدول یک ابزار تصمیمگیری استراتژیک برای انتخاب بهترین توری گابیون متناسب با شرایط پروژه، بودجه و الزامات فنی محسوب میشود.
وزن یکی از مهمترین فاکتورهای تعیینکننده در قیمتگذاری توری گابیون است. برخلاف بسیاری از مصالح ساختمانی که بر اساس مساحت یا تعداد قیمتگذاری میشوند، توری گابیون معمولاً بر اساس وزن کیلوگرم فروخته میشود. به همین دلیل، دانستن وزن دقیق هر مترمربع از توری، برای خریداران و مجریان پروژه، اهمیت حیاتی دارد.
هرچه توری سنگینتر باشد، یعنی از سیم بیشتر و ضخیمتری در ساخت آن استفاده شده است، بنابراین قیمت تمامشده آن نیز بالاتر خواهد بود. این مسئله مستقیماً بر قیمت خرید تأثیر میگذارد. برای مثال، توری با ضخامت مفتول ۳.۵ میلیمتر و چشمه ۶×۸ سانتیمتر میتواند تا دو برابر گرانتر از توری با مفتول ۲ میلیمتری و چشمه ۱۰×۱۲ سانتیمتر باشد.
نکته قابل توجه این است که برخی از تولیدکنندگان، قیمت را به ازای هر مترمربع اعلام میکنند اما این قیمت مبتنی بر وزن خاصی از توری است. اگر مشتری نوع خاصی از توری را با مشخصات فنی متفاوت درخواست کند، قیمت نهایی ممکن است تغییر کند زیرا وزن محصول تغییر کرده است.
همچنین در محاسبه قیمت کل سفارشات حجیم (مثلاً برای پروژههای راهسازی یا سدسازی)، وزن توری تأثیر مستقیم بر هزینههای جانبی مانند حملونقل، تخلیه و حتی نصب دارد. توریهای سنگینتر نهتنها گرانتر هستند، بلکه جابجایی و نصب آنها نیز زمانبرتر و پرهزینهتر خواهد بود.
در نتیجه، وزن توری گابیون نهتنها یک ویژگی فنی بلکه یک عامل کلیدی در برآورد مالی پروژه محسوب میشود. شفافیت در اعلام وزن و قیمت از سوی فروشنده و آگاهی خریدار از استانداردهای وزنی، تضمینکننده خرید مطمئن و اقتصادی خواهد بود.
توری گابیون یکی از پرکاربردترین و در عین حال تخصصیترین مصالح در پروژههای عمرانی، محیطزیستی و معماری است که نقش مهمی در تثبیت خاک، کنترل فرسایش، مقاومسازی سازهها و زیباسازی فضاهای سبز ایفا میکند. وزن این توریها – که به عوامل فنی مختلفی از جمله ضخامت مفتول، ابعاد چشمه و نوع بافت وابسته است – نهتنها در عملکرد فنی سازه بلکه در قیمتگذاری، هزینه حملونقل و اجرای پروژه نیز نقش اساسی دارد.
جدول وزنی توری گابیون بهعنوان یک مرجع دقیق، ابزار مهمی برای برآورد فنی و مالی است. بررسی دقیق این جدول و تحلیل آن، امکان مقایسه بین انواع توری و انتخاب بهترین گزینه برای نیاز پروژه را فراهم میکند. همچنین آگاهی از نقش وزن در قیمتگذاری، خریداران را در فرآیند مذاکره و خرید آگاهتر و حرفهایتر میسازد.
در نهایت، موفقیت در اجرای پروژههای گابیونی، به انتخاب هوشمندانه و دقیق متریال بستگی دارد. بنابراین، توصیه میشود قبل از خرید، به بررسی کامل مشخصات فنی، دریافت مشاوره تخصصی و اعتماد به تولیدکنندگان معتبر توجه ویژهای شود.
مش فولادی یا توری جوشی، شبکهای از میلگردهای فولادی است که بهصورت عمود بر هم قرار گرفته و در نقاط تقاطع جوش داده شدهاند. این محصول به دلیل استحکام بالا، نصب آسان و کاربرد گسترده در صنایع مختلف، بهویژه در صنعت ساختمان، از محبوبیت زیادی برخوردار است. مش فولادی بهعنوان یک ماده تقویتی در بتنریزی استفاده میشود تا مقاومت کششی سازه را افزایش دهد و از ترکخوردگی بتن جلوگیری کند. این محصول در ابعاد و اندازههای مختلف تولید میشود و بسته به نوع پروژه، از مشهای سبک تا سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.
مش فولادی معمولاً از میلگردهای ساده یا آجدار ساخته میشود و اندازه چشمهها (فاصله بین میلگردها) و قطر میلگردها بر اساس نیاز پروژه تعیین میگردد. این محصول در قالب ورقهای استاندارد یا رولهای قابل برش عرضه میشود و به دلیل انعطافپذیری در طراحی، در پروژههای عمرانی، صنعتی و حتی تزئینی کاربرد دارد.
جدول وزنی مش فولادی یک ابزار حیاتی برای مهندسان، پیمانکاران و خریداران است که اطلاعات دقیقی درباره وزن مش بر اساس قطر میلگرد، اندازه چشمه و ابعاد ورق ارائه میدهد. این جدول به دلایل زیر اهمیت دارد:
دقت در برآورد هزینهها: وزن مش مستقیماً بر قیمت آن تأثیر میگذارد، زیرا هزینه مواد اولیه (فولاد) بر اساس وزن محاسبه میشود. با استفاده از جدول وزنی، میتوان بودجه پروژه را با دقت بیشتری تنظیم کرد.
محاسبات سازهای: وزن مش در تحلیل بارگذاری سازه و طراحی فونداسیون نقش کلیدی دارد. انتخاب مش با وزن نامناسب میتواند به کاهش ایمنی یا افزایش هزینههای غیرضروری منجر شود.
مدیریت لجستیک: وزن مش بر هزینههای حملونقل، نوع تجهیزات مورد نیاز برای جابجایی و زمان نصب تأثیر میگذارد. مشهای سنگینتر نیاز به جرثقیل یا لیفتراک دارند.
کنترل کیفیت و انطباق با استانداردها: جدول وزنی به خریداران کمک میکند تا از انطباق محصول با استانداردهای ملی (مانند ISIRI 3132) یا بینالمللی (مانند ASTM A185) اطمینان حاصل کنند.
تولیدکنندگان معتبر معمولاً جدول وزنی را در کاتالوگ محصولات خود ارائه میدهند، و خریداران باید قبل از سفارش، این اطلاعات را با نیاز پروژه تطبیق دهند.
وزن مش فولادی با استفاده از فرمولهای مهندسی و بر اساس مشخصات فیزیکی مش قابل محاسبه است. عوامل کلیدی در این محاسبه شامل موارد زیر است:
فرمول محاسبه وزن مش فولادی به صورت زیر است:
وزن (کیلوگرم) =[ (تعداد میلگردهای طولی × طول هر میلگرد + تعداد میلگردهای عرضی × طول هر میلگرد) ÷ 1000 ] × [ π × (d ÷ 1000)2 × ρ ÷ 4 ]
این فرمول برای محاسبات اولیه مناسب است، اما برای دقت بیشتر، باید با جدول وزنی تولیدکننده مقایسه شود.
جدول وزنی مش فولادی ابزاری کلیدی است که وزن تقریبی هر متر مربع یا هر ورق مش را بر اساس قطر میلگرد، اندازه چشمه و ابعاد ورق ارائه میدهد. این جدول نهتنها به مهندسان و پیمانکاران در انتخاب مش مناسب کمک میکند، بلکه در برآورد هزینهها، برنامهریزی لجستیک و اطمینان از انطباق با استانداردهای مهندسی نقش مهمی دارد. وزنهای ذکرشده در جدول معمولاً بر اساس استانداردهای صنعتی مانند ISIRI 3132 (ایران)، ASTM A185 (آمریکا) یا BS 4483 (بریتانیا) تنظیم میشوند و ممکن است بسته به روش تولید (جوشکاری دستی یا ماشینی) و نوع فولاد (کربنی یا آلیاژی) کمی متفاوت باشند.
| ردیف | شرح | سایز (mm) | حالت | وزن یک متر (kg) | وزن هر برگ (kg) |
|---|
ردیف | شرح | سایز (mm) | حالت | وزن یک متر (kg) | وزن هر برگ (kg) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 6 | ساده | 4.44 | 63.94 |
| 2 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 6 | ساده | 2.96 | 42.62 |
| 3 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 6 | ساده | 2.22 | 31.97 |
| 4 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 6 | ساده | 1.77 | 25.49 |
| 5 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 6 | ساده | 1.48 | 21.31 |
| 6 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 8 | آجدار | 7.89 | 113.62 |
| 7 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 8 | ساده | 7.89 | 113.62 |
| 8 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 8 | آجدار | 5.26 | 75.74 |
| 9 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 8 | ساده | 5.26 | 75.74 |
| 10 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 8 | آجدار | 3.94 | 56.74 |
| 11 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 8 | ساده | 3.94 | 56.74 |
| 12 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 8 | آجدار | 3.16 | 45.5 |
| 13 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 8 | ساده | 3.16 | 45.5 |
| 14 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 8 | آجدار | 263 | 37.87 |
| 15 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 8 | ساده | 2.63 | 37.87 |
| 16 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 10 | آجدار | 12.33 | 177.55 |
| 17 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 10 | آجدار | 8.22 | 118.37 |
| 18 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 10 | آجدار | 6.16 | 88.7 |
| 19 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 10 | آجدار | 4.93 | 70.99 |
| 20 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 10 | آجدار | 4.11 | 59.18 |
| 21 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 12 | آجدار | 17.78 | 256.03 |
| 22 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 12 | آجدار | 11.86 | 170.78 |
| 23 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 12 | آجدار | 8.89 | 128.02 |
| 24 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 12 | آجدار | 8 | 115.2 |
| 25 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 12 | آجدار | 5.93 | 85.39 |
| 26 | مش چشمه 30*30 سانتی متر | 14 | آجدار | 9.5 | 113 |
| 27 | مش چشمه 15*15 سانتی متر | 14 | آجدار | 18 | 210 |
| 28 | مش چشمه 20*20 سانتی متر | 14 | آجدار | 13 | 150 |
| 29 | مش چشمه 25*25 سانتی متر | 14 | آجدار | 10 | 120 |
| 30 | مش چشمه 10*10 سانتی متر | 14 | آجدار | 25 | 300 |
انتخاب مش مناسب: مهندسان با استفاده از جدول میتوانند مشی را انتخاب کنند که با نیازهای بارگذاری پروژه (سبک، متوسط یا سنگین) مطابقت داشته باشد. برای مثال، مش با وزن 2.22 کیلوگرم بر متر مربع برای کفسازی سبک و مش با وزن 4.44 کیلوگرم بر متر مربع برای فونداسیون مناسب است.
برآورد هزینهها: وزن مش مستقیماً با مقدار فولاد مصرفشده مرتبط است. با دانستن وزن واحد سطح و مساحت مورد نیاز، میتوان هزینه کل را با دقت تخمین زد.
برنامهریزی حملونقل: مشهای سنگینتر (مانند مش با وزن 4.44 کیلوگرم بر متر مربع) نیاز به تجهیزات حملونقل قویتر مانند جرثقیل دارند، در حالی که مشهای سبکتر (مانند 1.48 کیلوگرم بر متر مربع) با وسایل نقلیه سبکتر قابل جابجایی هستند.
کنترل کیفیت: جدول وزنی مش به خریداران امکان میدهد وزن اعلامشده توسط تأمینکننده را با استاندارد مقایسه کنند و از دریافت محصول غیراستاندارد جلوگیری کنند.
نکات فنی در استفاده از جدول:
تطبیق با استاندارد پروژه: در پروژههای بینالمللی، استاندارد مورد استفاده (مانند ASTM یا BS) ممکن است وزنهای متفاوتی را تعیین کند. برای مثال، استاندارد ASTM A185 ممکن است الزامات سختگیرانهتری برای جوشکاری داشته باشد که بر وزن نهایی تأثیر میگذارد.
بررسی روکشها: مشهای گالوانیزه یا اپوکسیشده به دلیل روکش محافظ، وزن بیشتری دارند (معمولاً 2-5% اضافهتر). این موضوع باید در محاسبات لحاظ شود.
اندازهگیری در محل: پس از دریافت مش، وزن واقعی را با ترازوهای صنعتی اندازهگیری کنید تا با جدول وزنی مطابقت داشته باشد. اختلاف بیش از 5% میتواند نشانه مشکل در تولید باشد.
مشاوره با تولیدکننده: تولیدکنندگان معتبر معمولاً جداول وزنی سفارشی برای محصولات خود ارائه میدهند که ممکن است شامل مشخصات خاص مانند نوع میلگرد (ساده یا آجدار) یا روش جوشکاری باشد.
این جدول بهعنوان مرجعی سریع و قابل اعتماد برای تصمیمگیریهای مهندسی عمل میکند و استفاده صحیح از آن میتواند از خطاهای پرهزینه در خرید و اجرای پروژه جلوگیری کند.
عوامل مؤثر بر وزن نهایی مش فولادی
وزن مش فولادی تحت تأثیر عوامل متعددی قرار میگیرد که در طراحی و انتخاب مش باید در نظر گرفته شوند:
قطر میلگرد: میلگردهای با قطر بالاتر (مانند 12 میلیمتر) وزن بیشتری نسبت به میلگردهای نازکتر (مانند 6 میلیمتر) دارند.
اندازه چشمه: چشمههای کوچکتر تعداد میلگردهای بیشتری در واحد سطح دارند و وزن را افزایش میدهند.
نوع فولاد: فولادهای با چگالی بالاتر (مانند فولادهای آلیاژی خاص) وزن بیشتری دارند. فولاد کربنی استاندارد معمولاً چگالی 7850 کیلوگرم بر متر مکعب دارد.
ابعاد ورق: ورقهای بزرگتر (مانند 2 × 6 متر) نسبت به ورقهای کوچکتر وزن کل بیشتری دارند.
روش جوشکاری: جوشکاری مقاومتی یا قوسی ممکن است مقدار کمی وزن اضافی به دلیل مواد جوش ایجاد کند.
روکشها: مشهای گالوانیزه یا اپوکسیشده به دلیل روکش محافظ، وزن بیشتری دارند.
درک این عوامل به انتخاب مش با وزن بهینه برای پروژه کمک میکند.
قیمت مش فولادی مستقیماً با وزن آن ارتباط دارد، زیرا وزن نشاندهنده مقدار فولاد مصرفشده است. عوامل مؤثر بر قیمت شامل:
وزن مش: مشهای سنگینتر به دلیل مصرف فولاد بیشتر، گرانتر هستند.
نوع میلگرد: میلگردهای آجدار (A3 یا A4) نسبت به میلگردهای ساده (A1) قیمت بالاتری دارند.
نوسانات بازار فولاد: قیمت جهانی فولاد و نرخ ارز بر هزینه مش تأثیر میگذارد.
هزینههای تولید: روش جوشکاری (اتوماتیک یا دستی)، کیفیت فولاد و روکشهای محافظ (مانند گالوانیزه) بر قیمت اثر دارند.
حجم سفارش: سفارشهای عمده معمولاً با تخفیف همراه هستند.
برای اطلاع از قیمت دقیق، با تأمینکنندگان معتبر تماس بگیرید یا از پلتفرمهای آنلاین استعلام قیمت استفاده کنید.
مش فولادی یکی از مصالح کلیدی در صنعت ساختمان است که وزن آن تأثیر مستقیمی بر هزینه، ایمنی و کارایی پروژه دارد. با استفاده از فرمولهای محاسباتی، جدول وزنی و مشاوره با مهندسان، میتوان مش با وزن بهینه را انتخاب کرد. رعایت استانداردها، انتخاب تأمینکننده معتبر و کنترل کیفیت در محل از مراحل ضروری خرید مش هستند.
چگونه وزن مش فولادی را دقیق محاسبه کنیم؟
با استفاده از فرمول وزن، جدول وزنی و نرمافزارهای مهندسی میتوان وزن را محاسبه کرد. مقایسه با کاتالوگ تولیدکننده دقت را افزایش میدهد.
چرا وزن مش بر قیمت تأثیر دارد؟
وزن مش نشاندهنده مقدار فولاد مصرفشده است که هزینه اصلی تولید را تشکیل میدهد.
مش سبک بهتر است یا سنگین؟
مش سبک برای پروژههای کمبار و مش سنگین برای سازههای باربر مناسب است. انتخاب به نیاز پروژه بستگی دارد.
چگونه از استاندارد بودن مش مطمئن شویم؟
گواهی استاندارد محصول را بررسی کنید، وزن را با جدول وزنی مقایسه کنید و از تأمینکننده معتبر خرید کنید.
آیا روکش گالوانیزه وزن مش را افزایش میدهد؟
بله، روکش گالوانیزه به دلیل افزودن لایه محافظ، وزن مش را کمی افزایش میدهد.
توری حصاری یکی از پرکاربردترین انواع فنس و محصولات حفاظتی در پروژههای ساختمانی، کشاورزی، صنعتی و شهری است. این نوع توری به دلیل ساختار مشبک و قابلیت نصب آسان، گزینهای محبوب برای محصور کردن فضاهای مختلف بهشمار میرود. اما در کنار انتخاب نوع و ارتفاع توری، توجه به وزن هر مترمربع آن اهمیت ویژهای دارد. وزن توری حصاری نهتنها بر قیمت نهایی پروژه تاثیر میگذارد، بلکه عامل تعیینکنندهای در دوام، استحکام و مقاومت سازهای آن نیز هست.
توریهای حصاری از مفتول گالوانیزه یا روکشدار تولید میشوند که بسته به ضخامت سیم، نوع بافت، چشمهها (ابعاد شبکه)، ارتفاع و طول رولها میتوانند وزنهای متفاوتی داشته باشند. این تفاوت در وزن، مستقیماً با مقدار متریال مصرفشده مرتبط است؛ بههمین دلیل آشنایی با جدول وزنی توری حصاری به مشتریان، مهندسین و مجریان پروژه کمک میکند تا بتوانند برآورد دقیقی از مصالح مورد نیاز، حملونقل، و حتی هزینه نصب داشته باشند.
علاوهبر این، دانستن وزن واقعی توریها به شما کمک میکند از خرید محصولات کمکیفیت یا غیراستاندارد که ممکن است با وزن کمتر و ظاهر مشابه عرضه شوند، جلوگیری کنید. جدول وزنی نقش کلیدی در انتخاب محصول مناسب و اطمینان از تطابق ویژگیهای فنی با نیاز پروژه دارد.
در ادامه ، به بررسی عوامل مؤثر بر وزن توری حصاری، روش محاسبه، و نکات مهم در استفاده از جدول وزنی خواهیم پرداخت.
وزن توری حصاری یکی از اصلیترین مشخصات فنی آن است که مستقیماً بر قیمت، کیفیت، میزان استحکام و کاربرد آن تأثیر میگذارد. دانستن اینکه چه عواملی وزن توری را تعیین میکنند، به خریداران کمک میکند تا هنگام انتخاب، محصولی متناسب با نیاز خود تهیه کرده و از هزینههای اضافه یا خرید ناصحیح جلوگیری کنند. در ادامه به مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر وزن توری حصاری میپردازیم:
۱. ضخامت مفتول (قطر سیم):
مفتول یا سیم پایهایترین جزء توری حصاری است. هرچقدر ضخامت این مفتول بیشتر باشد، وزن نهایی توری هم به همان نسبت افزایش پیدا میکند. ضخامت مفتول معمولاً بر حسب میلیمتر بیان میشود و از حدود ۲ تا ۴ میلیمتر در بازار رایج است.برای مثال، یک توری با ضخامت مفتول ۲.۵ میلیمتر ممکن است حدود ۱.۵ کیلوگرم در هر مترمربع وزن داشته باشد، در حالی که توری با مفتول ۳.۵ میلیمتر میتواند تا ۲.۵ کیلوگرم یا بیشتر وزن داشته باشد.این افزایش وزن باعث بالا رفتن استحکام توری میشود، بهخصوص در مناطقی که به امنیت بالاتری نیاز دارند، اما همزمان باعث افزایش قیمت و دشواری بیشتر در حمل و نصب نیز میشود.
۲. اندازه چشمه :
شبکه توری چشمه، به فاصله بین گرههای بافت توری گفته میشود. چشمههای ریزتر به معنای استفاده بیشتر از سیم و در نتیجه افزایش وزن هستند. چشمههای درشتتر (مثلاً ۷×۷ یا ۸×۸ سانتیمتر) باعث میشوند که سیم کمتری برای تولید هر مترمربع از توری مصرف شود و بنابراین وزن آن کمتر خواهد بود.در مقابل، توریهایی با چشمههای ۵×۵ یا ریزتر بهمراتب سنگینتر و البته مستحکمتر هستند، که معمولاً برای پروژههایی با نیاز حفاظتی بالاتر یا کاربردهای خاص مانند محوطهسازی مدارس، سولهها یا انبارها استفاده میشوند.
۳. ابعاد رول (طول و ارتفاع):
توری حصاری معمولاً به صورت رولهای آماده عرضه میشود. این رولها معمولاً با طولهای ۱۰ تا ۳۰ متر و ارتفاعهایی از ۱ متر تا ۲.۵ متر در بازار موجود هستند.هرچه ابعاد رول بیشتر باشد، طبیعتاً وزن کلی آن نیز بیشتر خواهد بود. اما هنگام خرید، وزن هر مترمربع اهمیت بیشتری دارد، زیرا معیاری استاندارد برای مقایسه انواع توریها بهحساب میآید.در هنگام محاسبه وزن نهایی و حملونقل باید وزن هر رول کامل را در نظر گرفت، زیرا ممکن است در پروژههای بزرگ، چندین رول موردنیاز باشد و حمل آنها نیاز به برنامهریزی دقیقتری داشته باشد.
۴. نوع پوشش (گالوانیزه گرم، سرد، یا PVC):
پوشش سیم توری یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین وزن است. توریهای گالوانیزه گرم با لایهای ضخیم از روی پوشیده میشوند که در برابر زنگزدگی بسیار مقاوم است. این پوشش معمولاً وزن را کمی افزایش میدهد.توریهای روکشدار PVC نیز علاوهبر لایه فلزی، یک روکش پلیمری دارند که مقاومت آنها را در برابر نور خورشید، باران و شرایط سخت محیطی افزایش میدهد. این نوع پوشش نیز وزن نهایی توری را به مقدار قابل توجهی بالا میبرد. در مقابل، توریهای بدون پوشش یا گالوانیزه سرد سبکتر هستند اما عمر و دوام کمتری دارند.
محاسبه وزن توری حصاری
محاسبه وزن توری حصاری یکی از مهمترین بخشهایی است که هم خریداران عمده و هم مهندسین پروژه باید با آن آشنا باشند. چرا که این عدد، تأثیر مستقیمی در تخمین هزینه نهایی، انتخاب روش حملونقل، سرعت نصب و حتی انتخاب نوع پایههای نگهدارنده خواهد داشت.
وزن هر مترمربع توری حصاری وابسته به چند عامل کلیدی است که در بخش قبلی توضیح دادیم (مانند ضخامت مفتول و اندازه چشمه). اما برای بهدست آوردن یک تخمین دقیق، از یک فرمول تقریبی استفاده میشود که به ما کمک میکند تا بتوانیم بر اساس مشخصات ظاهری، وزن را محاسبه کنیم.
فرمول تقریبی محاسبه وزن توری حصاری:
در این فرمول:
ضخامت مفتول بر حسب میلیمتر است.
عدد 78.5، چگالی تقریبی فولاد بر حسب گرم بر سانتیمتر مکعب است که به واحد کیلوگرم تبدیل شده.
چشمه معمولاً به سانتیمتر است، ولی در فرمول به متر مربع تبدیل میشود.
مثلاً اگر توریای با مفتول ۲.۵ میلیمتر و چشمه ۶×۶ سانتیمتر داشته باشیم، وزن تقریبی هر مترمربع آن حدود ۱.۵ تا ۱.۶ کیلوگرم خواهد بود. این مقدار در توریهای ضخیمتر یا با چشمههای ریزتر ممکن است به ۲.۵ کیلوگرم هم برسد.
جدول وزنی توری حصاری
برای انتخاب صحیح و دقیق توری حصاری در پروژههای مختلف، دانستن وزن هر مترمربع از توری بر اساس ضخامت مفتول و اندازه چشمه ضروری است. این اطلاعات کمک میکند تا بتوان هزینه خرید، حملونقل، نصب و میزان استحکام نهایی را بهدرستی تخمین زد.
جدولی که در ادامه میآید، به شما امکان میدهد در یک نگاه وزن تقریبی توریهای مختلف را با توجه به مشخصات فنی آنها مقایسه کنید. در این جدول، وزن هر مترمربع توری بر اساس ترکیب ضخامت سیم (از ۲ تا ۴ میلیمتر) و چشمههای رایج (مثل ۵×۵، ۶×۶، ۷×۷ سانتیمتر) محاسبه شده است.
توجه داشته باشید که وزن درجشده در جدول، برای توریهای گالوانیزه استاندارد بدون پوشش PVC میباشد. در صورتی که توری دارای روکش پیویسی باشد، وزن نهایی اندکی بیشتر خواهد بود. همچنین توریهای سفارشی با چشمههای خاص یا سیمهای غیر استاندارد ممکن است وزنی متفاوت از مقادیر جدول داشته باشند.
برای محاسبه دقیقتر، همیشه بهتر است مشخصات توری مورد نظر خود را با جدول وزنی تولیدکننده مطابقت دهید. این کار از بروز خطا در تخمین متراژ، وزن کلی بار، یا نیاز به پایههای نگهدارنده جلوگیری میکند و به مدیریت بهتر پروژه کمک مینماید.
در ادامه، جدول وزنی توری حصاری را خواهید دید که یکی از منابع کاربردی برای مهندسین، انبارداران و خریداران عمده محسوب میشود.
| ردیف | شرح | وزن (kg/m²) | حالت | محل بارگیری |
|---|
ردیف | شرح | وزن (kg/m²) | حالت | محل بارگیری |
|---|---|---|---|---|
| 1 | توری حصاری مفتول 2.2 چشمه 6*6 | 1.07 | رول | کارخانه تهران |
| 2 | توری حصاری مفتول 2.2 چشمه 4*4 | 1.55 | رول | کارخانه تهران |
| 3 | توری حصاری مفتول 2.4 چشمه 6*6 | 1.27 | رول | کارخانه تهران |
| 4 | توری حصاری مفتول 2.4 چشمه 5*5 | 1.48 | رول | کارخانه تهران |
| 5 | توری حصاری مفتول 2.4 چشمه 4*4 | 1.84 | رول | کارخانه تهران |
| 6 | توری حصاری مفتول 2.5 چشمه 5*5 | 1.61 | رول | کارخانه تهران |
| 7 | توری حصاری مفتول 2.5 چشمه 6*6 | 1.38 | رول | کارخانه تهران |
| 8 | توری حصاری مفتول 2.5 چشمه 4*4 | 2 | رول | کارخانه تهران |
| 9 | توری حصاری مفتول 2.7 چشمه 5*5 | 1.88 | رول | کارخانه تهران |
| 10 | توری حصاری مفتول 2.7 چشمه 6*6 | 1.61 | رول | کارخانه تهران |
| 11 | توری حصاری مفتول 2.7 چشمه 4*4 | 2.32 | رول | کارخانه تهران |
| 12 | 2.86 | رول | کارخانه تهران | |
| 13 | توری حصاری مفتول 3 چشمه 5*5 | 2.31 | رول | کارخانه تهران |
| 14 | توری حصاری مفتول 3 چشمه 6*6 | 1.98 | رول | کارخانه تهران |
| 15 | توری حصاری مفتول 4 چشمه 4*4 | 5.08 | رول | کارخانه تهران |
| 16 | توری حصاری مفتول 4 چشمه 5*5 | 4.1 | رول | کارخانه تهران |
| 17 | توری حصاری مفتول 4 چشمه 6*6 | 3.52 | رول | کارخانه تهران |
در انتخاب و خرید توری حصاری، تنها توجه به ظاهر یا قیمت واحد آن کافی نیست. یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه شود، وزن واقعی هر مترمربع توری است؛ چراکه این وزن رابطه مستقیمی با کیفیت، استحکام، طول عمر، و حتی هزینههای نصب و نگهداری دارد.
در این مقاله دیدیم که عواملی مثل ضخامت مفتول، اندازه چشمه، نوع پوشش و ابعاد رول بهطور مستقیم بر وزن توری تأثیر میگذارند. همچنین با فرمول محاسبه تقریبی وزن توری حصاری آشنا شدیم و دریافتیم که برای انتخاب دقیقتر و جلوگیری از خطا، استفاده از جدول وزنی توری حصاری بهترین راهکار است.
جدول وزنی نه تنها یک ابزار مقایسه بین انواع توریهاست، بلکه به مدیران پروژه و خریداران کمک میکند تا بتوانند هزینهها، حملونقل و نیاز به پایههای نگهدارنده را از قبل پیشبینی کنند.
در نهایت توصیه میشود هنگام خرید توری حصاری، علاوهبر مشاوره با کارشناسان فنی، حتماً به اطلاعات وزنی محصول توجه کرده و از منابع معتبر یا جدول وزنی تولیدکننده استفاده کنید تا انتخابی مطمئن، دقیق و متناسب با نیاز پروژه خود داشته باشید.
رابیتس یا همان “راویز” یکی از اجزای کلیدی در ساخت و اجرای دیوارها و سقفهای کاذب است که نقش اسکلت نگهدارنده در نازککاریهایی مانند گچکاری، سیمانکاری و نصب سازههای سبک را ایفا میکند. این ورق فلزی مشبک که با استفاده از کشش و برشهای متوالی روی ورقهای گالوانیزه ساخته میشود، به دلیل انعطافپذیری بالا، نصب سریع و سازگاری با مصالح متنوع، جایگاه ویژهای در اجرای پروژههای عمرانی و دکوراتیو دارد.
یکی از مهمترین فاکتورهایی که در خرید و اجرای رابیتس باید در نظر گرفته شود، وزن آن بر اساس نوع و مشخصات فنی است. چرا که وزن رابیتس مستقیماً بر استحکام ساختار، هزینه حملونقل، سرعت اجرا و میزان مصالح مورد نیاز تأثیر میگذارد. جدول وزنی رابیتس بهعنوان یک ابزار مرجع دقیق، به مهندسین، خریداران و مجریان پروژه کمک میکند تا انتخاب آگاهانهتری داشته باشند و در عین حال از بروز خطاهای رایج در برآوردها جلوگیری کنند.
تفاوت وزن در انواع رابیتس ها معمولاً به عواملی مانند تعداد ستون، ضخامت ورق، طول و عرض ورق و نوع چشمهها مربوط میشود. بههمین دلیل، داشتن یک جدول استاندارد وزنی، نهتنها فرآیند خرید را سادهتر میکند، بلکه در تخمین هزینهها، طراحی سازههای سبک، و جلوگیری از اضافهبار نیز نقشی اساسی دارد.
در ادامه این مقاله، با عوامل مؤثر بر وزن رابیتس، روش محاسبه وزن و نکاتی مهم هنگام استفاده از جدول وزنی این محصول کاربردی آشنا خواهیم شد.
یکی از اصلیترین مشخصاتی که بر وزن نهایی رابیتس تأثیر میگذارد، تعداد ستونهای آن است که در بازار با نامهایی مانند ۹ ستونه، ۱۱ ستونه و ۱۳ ستونه شناخته میشود. منظور از ستون در رابیتس، همان ردیفهای عمودی تقویتی است که در امتداد طول ورق قرار دارند و به افزایش استحکام ساختار کمک میکنند. هرچه تعداد ستونها بیشتر باشد، طبیعتاً مقدار فلز بهکاررفته در تولید رابیتس افزایش یافته و در نتیجه وزن ورق بالاتر میرود.
بهطور مثال، رابیتس ۹ ستونه معمولاً سبکترین نوع در میان انواع پرکاربرد است و برای سقفهای کاذب یا پوششهایی که بار کمتری تحمل میکنند، مناسب است. در مقابل، رابیتس ۱۳ ستونه دارای بیشترین تراکم مفتولی بوده و برای پروژههایی با نیاز به مقاومت بالا، مانند زیرسازیهای سنگین گچی یا سیمانی، گزینهای ایدهآل است. درواقع انتخاب درست نوع رابیتس بر اساس تعداد ستونها، نهتنها روی مقاومت بلکه روی مصرف مصالح (مثل گچ یا ملات) و هزینه نهایی اجرا نیز اثر میگذارد.
ضخامت فلز پایه که رابیتس از آن ساخته میشود نیز تأثیر مستقیمی بر وزن دارد. معمولاً رابیتسها از ورقهای گالوانیزهای با ضخامتهایی در بازهی ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلیمتر ساخته میشوند. هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، بهدلیل استفاده از مواد بیشتر، وزن ورق رابیتس نیز افزایش مییابد.
از سوی دیگر، ضخامت ورق با میزان تحمل فشار، میزان پایداری زیرکار، و عمر مفید محصول در ارتباط مستقیم است. رابیتسهای ضخیمتر معمولاً در پروژههای صنعتی یا ساختمانی سنگینتر مورد استفاده قرار میگیرند، درحالیکه ورقهای نازکتر بیشتر در طراحیهای دکوراتیو یا سقفهای سبک به کار میروند. بنابراین، توجه به ضخامت علاوهبر تأثیر روی وزن، از جنبهی ایمنی و عملکردی نیز اهمیت بالایی دارد.
هر ورق رابیتس دارای طول و عرض مشخصی است که بهصورت استاندارد در بازار ایران، ۲۴۰ سانتیمتر در ۶۰ سانتیمتر (۲.۴ در ۰.۶ متر) میباشد. با این حال، برخی شرکتهای تولیدی یا پروژههای خاص ممکن است از ابعاد سفارشی یا غیراستاندارد استفاده کنند. طبیعتاً هرچه ابعاد ورق بزرگتر باشد، سطح بیشتری پوشش داده شده و وزن نهایی ورق افزایش مییابد.
در عین حال، ابعاد بزرگتر ممکن است حملونقل یا نصب را دشوارتر کند و نیاز به تجهیزات یا نیروی کار بیشتری داشته باشد. در مقابل، ورقهای کوچکتر اگرچه سبکتر هستند، اما ممکن است به تعداد بیشتری در پروژه نیاز باشند که خود هزینه کلی را افزایش دهد. بنابراین انتخاب اندازه ورق باید با درنظر گرفتن نیاز پروژه، سهولت اجرا و وزن قابلتحمل انجام شود.
رابیتس ها بهصورت ورقهای مشبکی طراحی میشوند که از طریق برش و کشش ورق گالوانیزه بهدست میآیند. اندازه و شکل چشمهها (سوراخهای ایجاد شده) تأثیر زیادی بر وزن ورق دارند. هرچه چشمهها بزرگتر و فاصلهدارتر باشند، مقدار فلز حذفشده بیشتر شده و در نتیجه وزن نهایی کمتر میشود. برعکس، چشمههای ریز با تراکم بالا، به معنی فلز بیشتر و وزن سنگینتر هستند.
این عامل در عملکرد فنی نیز تأثیر دارد. چشمههای ریز موجب اتصال بهتر ملات و مصالح به ورق میشوند و برای گچکاریهای سنگین یا استفاده در محیطهایی با لرزش بیشتر، عملکرد بهتری دارند. درحالیکه چشمههای درشت ممکن است فقط در پروژههای سبک یا موقت کاربرد داشته باشند. در نتیجه، نوع چشمه هم به وزن و هم به استحکام پروژه ربط پیدا میکند.
در نهایت، نوع پوشش گالوانیزه (سرد یا گرم) و میزان روی استفاده شده برای پوششدهی فلز نیز در وزن نهایی مؤثر است. گالوانیزه گرم، که پوشش ضخیمتری ایجاد میکند، معمولاً باعث افزایش اندک وزن نسبت به گالوانیزه سرد میشود. از طرفی، این پوشش ضخیمتر مقاومت ورق را در برابر زنگزدگی و رطوبت بهطرز قابل توجهی افزایش میدهد.
در مناطق مرطوب یا پروژههایی که در معرض رطوبت، بخار یا مواد خورنده هستند، استفاده از رابیتس گالوانیزه گرم توصیه میشود. پس هنگام بررسی وزن، باید نوع گالوانیزه نیز در نظر گرفته شود، زیرا انتخاب نوع پوشش تنها مسئله ظاهری نیست، بلکه بر عمر مفید و عملکرد کلی نیز اثر میگذارد.
وزن راویز یکی از اصلیترین مشخصاتی است که در انتخاب، خرید و اجرای این متریال پرکاربرد ساختمانی باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که وزن آن نهتنها بر میزان مقاومت سازه و استحکام نهایی تأثیر میگذارد، بلکه بر مواردی مثل حملونقل، قیمت نهایی، سرعت اجرا و انتخاب نوع زیرسازی نیز مؤثر است. عوامل متعددی در تعیین وزن یک برگ رابیتس نقش دارند که در ادامه به تفصیل بررسی میکنیم:یکی از مهمترین ابزارهایی که مهندسین، پیمانکاران و خریداران در زمان تهیه رابیتس به آن نیاز دارند، جدول وزنی دقیق این محصول است. این جدول با ارائه اطلاعاتی درباره وزن تقریبی هر برگ رابیتس بر اساس مشخصات فنی آن (تعداد ستون، ضخامت ورق، نوع گالوانیزه و…) به مخاطبان کمک میکند تا انتخابی آگاهانه و بهصرفه داشته باشند.وزن رابیتس معمولاً بر اساس تعداد ستونها (۹، ۱۱، ۱۳)، ضخامت ورق گالوانیزه (از ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلیمتر)، و ابعاد استاندارد ورق (۲۴۰ × ۶۰ سانتیمتر) مشخص میشود. در جدول وزنی رابیتس ، معمولاً برای هر ترکیب از این مشخصات، وزن تقریبی هر برگ بر حسب کیلوگرم ذکر میگردد.این جدول به شما کمک میکند:
در جدول زیر، میتوانید وزن انواع رابیتس های پرکاربرد را مشاهده کرده و بر اساس نیاز پروژه خود، نوع مناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که وزنهای درجشده ممکن است بسته به برند تولیدکننده یا نوع گالوانیزه (سرد یا گرم) کمی تفاوت داشته باشند، اما اختلاف آن معمولاً جزئی است.
| ردیف | شرح | ستون | چشمه(cm) | وزن (گرم) | عرض (cm) | طول (cm) | محل بارگیری |
|---|
ردیف | شرح | ستون | چشمه(cm) | وزن (گرم) | عرض (cm) | طول (cm) | محل بارگیری |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | رابیتس 420 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 420 | 60 | 240 | کارخانه |
| 2 | رابیتس 800 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 800 | 60 | 240 | کارخانه |
| 3 | رابیتس 650 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 650 | 60 | 240 | کارخانه |
| 4 | رابیتس 700 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 700 | 60 | 240 | کارخانه |
| 5 | رابیتس 600 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 600 | 60 | 240 | کارخانه |
| 6 | رابیتس 370 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 370 | 60 | 240 | کارخانه |
| 7 | رابیتس 400 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 400 | 60 | 240 | کارخانه |
| 8 | رابیتس 500 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 500 | 60 | 240 | کارخانه |
| 9 | رابیتس 320 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 320 | 60 | 240 | کارخانه |
| 10 | رابیتس 350 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 350 | 60 | 240 | کارخانه |
| 11 | رابیتس 360 گرم 9 ستون | 1 | 3 | 360 | 60 | 240 | کارخانه |
| 12 | رابیتس 800 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 800 | 60 | 240 | کارخانه |
| 13 | رابیتس 910 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 910 | 60 | 240 | کارخانه |
| 14 | رابیتس 950 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 950 | 60 | 240 | کارخانه |
| 15 | رابیتس 1000 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1000 | 60 | 240 | کارخانه |
| 16 | رابیتس 1030 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1030 | 60 | 240 | کارخانه |
| 17 | رابیتس 1080 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1080 | 60 | 240 | کارخانه |
| 18 | رابیتس 1180 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1180 | 60 | 240 | کارخانه |
| 19 | رابیتس 1220 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1220 | 60 | 240 | کارخانه |
| 20 | رابیتس 1250 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1250 | 60 | 240 | کارخانه |
| 21 | رابیتس 1350 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1350 | 60 | 240 | کارخانه |
| 22 | رابیتس 1270 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1270 | 60 | 240 | کارخانه |
| 23 | رابیتس 1300 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1300 | 60 | 240 | کارخانه |
| 24 | رابیتس 1210 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1210 | 60 | 240 | کارخانه |
| 25 | رابیتس 1120 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1120 | 60 | 240 | کارخانه |
| 26 | رابیتس 1150 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1150 | 60 | 240 | کارخانه |
| 27 | رابیتس 1160 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1160 | 60 | 240 | کارخانه |
| 28 | رابیتس 1200 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1200 | 60 | 240 | کارخانه |
| 29 | رابیتس 1060 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1060 | 60 | 240 | کارخانه |
| 30 | رابیتس 1090 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1090 | 60 | 240 | کارخانه |
| 31 | رابیتس 1100 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1100 | 60 | 240 | کارخانه |
| 32 | رابیتس 1110 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1110 | 60 | 240 | کارخانه |
| 33 | رابیتس 980 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 980 | 60 | 240 | کارخانه |
| 34 | رابیتس 1010 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1010 | 60 | 240 | کارخانه |
| 35 | رابیتس 1040 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1040 | 60 | 240 | کارخانه |
| 36 | رابیتس 1050 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 1050 | 60 | 240 | کارخانه |
| 37 | رابیتس 920 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 920 | 60 | 240 | کارخانه |
| 38 | رابیتس 930 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 930 | 60 | 240 | کارخانه |
| 39 | رابیتس 960 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 960 | 60 | 240 | کارخانه |
| 40 | رابیتس 970 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 970 | 60 | 240 | کارخانه |
| 41 | رابیتس 850 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 850 | 60 | 240 | کارخانه |
| 42 | رابیتس 870 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 870 | 60 | 240 | کارخانه |
| 43 | رابیتس 880 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 880 | 60 | 240 | کارخانه |
| 44 | رابیتس 890 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 890 | 60 | 240 | کارخانه |
| 45 | رابیتس 900 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 900 | 60 | 240 | کارخانه |
| 46 | رابیتس 810 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 810 | 60 | 240 | کارخانه |
| 47 | رابیتس 820 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 820 | 60 | 240 | کارخانه |
| 48 | رابیتس 830 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 830 | 60 | 240 | کارخانه |
| 49 | رابیتس 750 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 750 | 60 | 240 | کارخانه |
| 50 | رابیتس 770 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 770 | 60 | 240 | کارخانه |
| 51 | رابیتس 790 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 790 | 60 | 240 | کارخانه |
| 52 | رابیتس 660 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 660 | 60 | 240 | کارخانه |
| 53 | رابیتس 690 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 690 | 60 | 240 | کارخانه |
| 54 | رابیتس 700 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 700 | 60 | 240 | کارخانه |
| 55 | رابیتس 710 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 710 | 60 | 240 | کارخانه |
| 56 | رابیتس 730 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 730 | 60 | 240 | کارخانه |
| 57 | رابیتس 600 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 600 | 60 | 240 | کارخانه |
| 58 | رابیتس 610 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 610 | 60 | 240 | کارخانه |
| 59 | رابیتس 620 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 620 | 60 | 240 | کارخانه |
| 60 | رابیتس 650 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 650 | 60 | 240 | کارخانه |
| 61 | رابیتس 500 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 500 | 60 | 240 | کارخانه |
| 62 | رابیتس 520 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 520 | 60 | 240 | کارخانه |
| 63 | رابیتس 540 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 540 | 60 | 240 | کارخانه |
| 64 | رابیتس 550 گرم 13 ستون | 1 | 2 | 550 | 60 | 240 | کارخانه |
| 65 | رابیتس 560 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 560 | 60 | 240 | کارخانه |
| 66 | رابیتس 460 گرم 13 ستون | 1 | 3 | 460 | 60 | 240 | کارخانه |
برای محاسبه وزن توری رابیتس، نمیشود فقط از فرمولهای حجمی ساده استفاده کرد چون در فرآیند تولید، ورق گالوانیزه برش و کشیده میشود و تبدیل به یک صفحه مشبک با چشمههای باز خواهد شد. با این حال، یک فرمول تخمینی و صنعتی وجود دارد که معمولاً بر اساس ضخامت ورق، تعداد ستونها و مساحت ورق تنظیم میشود:
وزن تقریبی هر برگ (کیلوگرم)≈ضخامت ورق (میلیمتر)×تعداد ستون×0.22
توضیح پارامترها :
ضخامت ورق: معمولاً بین 0.25 تا 0.5 میلیمتر
تعداد ستون: 9، 11 یا 13 (هر چه بیشتر، وزن بیشتر)
عدد 0.22: ضریب تجربی حاصل از میانگین وزنگیری کارخانهها برای ورق 60×240 cm
این فرمول با توجه به آزمونهای تجربی و دادههای تولید واقعی تهیه شده و یک ضریب ثابت ۰.۲۲ در آن استفاده میشود که نتیجهگیری شده از میانگین وزنهای مختلف ورق ۲۴۰×۶۰ سانتیمتر با الگوی پانچ استاندارد است.
در پروژههای ساختمانی، دقت در انتخاب و برآورد وزن مصالح، نقش مهمی در مدیریت هزینه و کیفیت نهایی کار دارد. توری رابیتس بهعنوان یکی از پرکاربردترین متریالهای پوششی در سقف، دیوار، کناف و زیرسازی گچکاری، نیازمند دقت بالا در تعیین وزن است تا سازهای پایدار، سبک و ایمن حاصل شود.
جدول وزنی رابیتس یکی از ابزارهای مهم برای مهندسین، مجریان پروژه و خریداران است که به آنها کمک میکند با شناخت دقیق مشخصات (تعداد ستون، ضخامت، نوع گالوانیزه و ابعاد)، وزن هر برگ رابیتس را بهدرستی برآورد کرده و بر این اساس تصمیمگیری کنند. استفاده از این جدول باعث کاهش خطا در محاسبات، جلوگیری از اضافهبار و صرفهجویی در خرید میشود.
در کنار جدول وزنی، توجه به استانداردهای تولید، برند تأمینکننده و نوع کاربری پروژه نیز ضروریست. در نهایت، ترکیب دانش فنی، اطلاعات وزنی و تجربه اجرایی، منجر به انتخابی مطمئن و اجرای دقیقتر در پروژههای ساختمانی خواهد شد.