تمامی قیمت ها ، بدون احتساب 9% ارزش افزوده می باشد.

جدول وزن ورق

تمامی مشخصات و جداول مربوطه به انواع ورق را در این لینک می توانید مشاهده کنید . 

برای مشاهده جدول جامع وزن ورق روی دکمه زیر کلیک کنید .

قیمت شیت اسید شوئی

تاریخ به روز رسانی :-10:51
کدشرحقیمتضخامتعرضطولبرندمحل بارگیریحالت
1ورق اسیدشویی ابعاد 1*2 مترتماس212فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت
2ورق اسیدشویی ابعاد 1.25*2.5 مترتماس21.252.5فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت
3ورق اسیدشویی ابعاد 1*2 مترتماس2.512فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت
4ورق اسیدشویی ابعاد 1.25*2.5 مترتماس2.51.252.5فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت
5ورق اسیدشویی ابعاد 1*2 مترتماس312فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت
6ورق اسیدشویی ابعاد 1.25*2.5 مترتماس31.252.5فولاد مبارکهst37بنگاه اصفهانشیت


شیت اسید شویی

شیت های فلزی به هفت دسته تقسیم ‌بندی می ‌شوند که یکی از آن ‌ها ورق اسیدشویی است. این محصول از سطحی درخشان، تمیز و عاری از اکسیدها و آلودگی‌ ها برخوردار است. انجام عملیات اسیدشویی که بر روی شیت های گرم انجام می ‌شود، تا حد زیادی به پوسته ‌زدایی آن کمک کرده و سطح آن را به کیفیت قابل قبولی می رساند که در این صفحه قیمت ورق اسیدشویی به صورت لحظه ای وارد می شود.

در واحد اسیدشویی کارخانه های تولید کننده محصولات آهنی، بعد از آن که فولاد از نورد گرم خارج می شود، سطح آن در معرض اکسیژن هوا قرار می گیرد و سطح فولاد اکسید می شود. برای برطرف کردن اکسید، شیت های فولاد با اسید شستشو داده می شوند. اسیدشویی در اصل برطرف کردن اکسید با غوطه ور کردن این محصولات در اسید می باشد که 

پس از اسیدشویی صفحات فولادی، برای پاکسازی باقی مانده ناخالصی های روی ورق اسیدشویی با آب خالص شستشو داده می شوند. در این واحد، آب خالص بسیار زیادی برای شستشو مصرف می شود. اسیدشویی یکی از متداول ترین فرآیندهای صنعتی است. این فرایند در کارهای آبکاری کوچک، کارخانه های اتومبیل سازی، کارخانه های تولید فولاد و هر کارخانه ای که کار آن شامل استفاده از یک پوشش برای فلزی پایه باشد دیده می شود و به عنوان یکی از ورق های پایه در صنایع قیمت ورق اسیدشویی از اهمیت بالایی برخوردار است که برای دیدن لحظه ای نرخ ورق اسیدشویی و شیت اسید شویی به جداول بالا مراجعه کنید.

اسیدشویی فرآیندی است که از طریق آن اکسیدها و جرم های یک سطح فلزی به طریق شیمیایی و با غوطه وری ساختن آن در یک اسید معدنی رقیق که معمولاً اسید سولفوریک و یا هیدروکلریک است ، برطرف می شود. شناخت انواع روش ‌های انجام این فرآیند، ویژگی‌ ها و مشخصات آن، استانداردهای تولید و کاربردهای آن به ما در انتخاب صحیح نوع این محصول کمک زیادی خواهد کرد.

بر حسب تقاضای مشتریان، ورق‌ های اسیدشویی با مشخصات مختلف از نظر فرم ظاهری (رول، شیت و فابریک) و یا ابعاد و ضخامت‌ های مختلف در کوتاه ترین زمان ممکن تولید و عرضه می گردد. همچنین قیمت آن ها به صورت روزانه در وب سایت آهن آنیل به روز رسانی می شود.

خرید شیت اسیدشویی

برای خرید و فروش شیت های اسیدشویی پس از استعلام نرخ روز از طریق سایت و یا تماس با واحد فروش آهن آنیل سفارش خود را توسط یکی از کارشناسان فروش آهن آنیل ثبت نمایید تا در اسرع وقت مشخصات محصول، هزینه، شرایط تسویه یا شرایط پرداخت، زمان بارگیری، تاریخ تحویل کالا و سایر جزئیات سفارش به صورت پيش فاكتور خدمت شما خریدار عزیز ارسال گردد. پس از تأیید پرداخت، دستور بارگیری صادر می گردد. جهت ارسال بار پس از هماهنگی های صورت گرفته با باربری و صدور تأييدیه قيمت كرايه از سوي مشتري، براساس برنامه زمانی تعیین شده، فرآیند ارسال بار آغاز می گردد.

همچنین جالب است بدانید پیش از خرید و استعلام قیمت، موارد دیگری که سبب ایجاد نوسان در تعیین نرخ محصولات فولادی می شوند را چک نمایید. به طور مثال شیت های اسیدشویی به تنهایی در تعیین قیمت ورق شیروانی رنگی تأثیر دارند؛ زیرا برای تولید شیت های روغنی و گالوانیزه رنگی از این محصولات استفاده می شود. شیت های شیروانی با داشتن تنوع رنگی بالا همراه هستند و علاوه بر آن طرح های مختلفی از جمله شادولاین، سینوسی، ذوزنقه ای و ... را به خود اختصاص می دهند. فرآیند تولید آن ها نیز به صورتی است که ابتدا فولاد گالوانیزه از طریق شیت اسیدشویی تولید می شود و سپس با قرار گرفتن در روند رنگ آمیزی و سپس در دستگاه رول فرمینگ طرح های مختلف شیروانی تولید می شوند.

قیمت روز شیت اسیدشویی

خدماتی مانند مشاوره خرید، محاسبه حجم سفارش مورد نیاز، اطلاع از نرخ روزانه شیت اسیدشویی به صورت دقیق، بازرسی و نظارت کیفی، آزمون و گواهی فنی و خدماتی مثل نواربری یا رشته بری، برش، پانچ یا سوراخ کاری و فرمینگ به مشتریان ارائه می گردد. در جداول این صفحه لیست قیمت روز ورق اسیدشویی برش خورده به صورت روزانه و لحظه ای بارگذاری می شود. همچنین با مراجعه به سایت آهن آنیل یا تماس با کارشناسان فروش از طریق شماره های مندرج در سایت به راحتی می توانید پیش از تصمیم به خرید از هزینه خرید کلیه شیت های فولادی اسیدشویی آگاه گردید.

همان گونه که اشاره کردیم نرخ روزانه گریدهای اسیدشویی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا بر روی نرخ دیگر محصولات زیر مجموعه تأثیرات چشمگیری به جا می گذارد. یکی از نوسانات ایجاد شده پس از تغییرات قیمت برای ورق های اسیدشویی مربوط به قیمت ورق گالوانیزه است. این محصول پیش از فرآیند تولید باید در دستگاه نورد سرد قرار بگیرد و برای این کار نیاز به پوسته زدایی محصولات مورد نظر می باشد.

فولاد گالوانیزه به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد در انواع صنایع به کار برده می شود. از جمله مهم ترین این موارد می توان به مقاومت در برابر رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی اشاره کرد. ظاهر زیبای آن نیز به علت انجام اسیدشویی پیش از تکمیل عملیات است. البته در برخی موارد مطابق با سفارش خریداران، رنگ آمیزی بر روی آن نیز انجام می گردد. مهم ترین کاربرد های فولاد گالوانیزه در صنایعی مانند ساخت و ساز، خودروسازی و ساخت لوازم خانگی می باشد؛ به همین دلیل نرخ روزانه آن برای متقاضیان فولاد حائز اهمیت است.

کاربردهای ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی ورقی است که از سطحی درخشان، تمیز و عاری از اکسیدها و آلودگی‌ها برخوردار است. چنین سطحی قبل از انجام هر عملیاتی روی ورق ‌ها مورد نیاز است؛ به همین دلیل ورق اسیدشویی ماده اولیه مورد نیاز برای بسیاری از انواع محصولات فلزی است. برای مثال در کارخانه ‌های تولید ورق گالوانیزه از این محصول استفاده می ‌شود. همچنین در تمامی کارخانه‌ هایی که فرآیند تکمیلی پس از تولید مانند رنگ آمیزی نیاز است، از شیت اسیدشویی استفاده می ‌شود. در ادامه کاربردهای دیگر این محصول نام برده شده اند:

  • صنایع لوله ‌سازی مانند صنایع تولید لوله‌ های انتقال آب، نفت و گاز
  • صنایع اتومبیل ‌سازی: در ساخت قطعاتی از خودرو از جمله رینگ و شاسی از شیت های سخت و ضدسایش اسیدشویی استفاده می‌شود که می ‌بایست دارای کیفیت SAPH370-SAPH310 تا  SAPH440  باشند. کیفیت QSTE380 نیز ضدسایش و سخت بوده و مناسب این کاربرد است. همچنین در تولید چرخ خودرو نیز از این محصول استفاده می ‌شود.
  • تولید مخازن تحت فشار و مخازن مایعات و گازها
  • صنایع ساختمان ‌سازی برای تولید لوله و پروفیل
  • تولید محصولات گالوانیزه
  • شکل ‌دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز

روش های اسیدشویی ورق های فولادی

در متداول ‌ترین روش شیت ‌های فولادی در حمام حاوی هیدروکلریدریک اسید با غلظت ۲۰ تا ۳۰ درصد غوطه‌ ور می ‌شوند. این ورق ‌ها با سرعتی یکنواخت از داخل حمام‌ها عبور داده شده و پس از آن برای پاکسازی باقی‌ مانده مواد اسیدی و رسوبات روی

ورق، وارد حوضچه شستشو شده و با آب خالص شستشو داده می ‌شوند.

این حوضچه ‌ها با هم مرتبط بوده و از حوضچه اول به ترتیب وارد بقیه حوضچه ‌ها می‌شود. آن ها به صورت شیب دار ساخته می‌ شوند و جهت حرکتی مخالف با حرکت شیت های فولادی دارند. به صورتی که محصول در نهایت با آب خالص حوضچه اول

شستشو داده می‌ شود. سرعت و نرخ اسیدشویی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌ شود. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع اسید مورد استفاده

نوع اکسید موجود در سطح فلز

ضخامت چسبندگی لایه اکسیدی به سطح

نوع و ترکیب شیمیایی اکسید

دمای ورق

محیط و اسید

غلظت محلول پاک‌کننده اسیدی

نوع غوطه‌ وری فلز در اسید

زمان نگه‌ داری فلز در محلول

حضور یا عدم حضور بازدارنده‌ های موجود در محلول اسیدی که واکنش اسید با فلز را دچار کندی می ‌کنند.

در بین تمامی این عوامل، دما و نوع غلظت اسید بسیار حساس تر و پر اهمیت تر می باشند. برای نمونه زمان اسیدشویی با اسید سولفوریکی که دارای غلظت ۱۵ درصد می باشد و در محدوده دمایی ۲۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی ‌گراد قرار گرفته است، به ازای هر

ده درجه افزایش دمای اسید، نرخ اسیدشویی دو برابر خواهد شد. یعنی برای سولفوریک اسید نرخ اسیدشویی در دمای ۸- درجه سانتی‌گراد بیش از ۵ برابر بیشتر از نرخ آن در دمای اتاق خواهد بود.

پس از انجام فرآیند اسیدشویی، ورق ‌های فلزی وارد تونل هوای گرم شده تا سطح آن‌ها کاملاً خشک گردد. این سطح همچنان نیاز به مراقبت در برابر هوای محیط دارد تا مجدد دچار خوردگی و اکسید هوا نشود. برای جلوگیری از تماس سطح ورق با هوای

محیط، هنگام نگهداری آن ‌ها در انبار باید پیش از کلاف شدن، توسط یک لایه نازک از روغن‌ های معدنی پوشیده شود و سطح آن روغن کاری شود. پس از این مرحله ورق فلزی کلاف شده و سپس در بازار عرضه می گردد. بخشی از این محصول به صورت

کلاف اسیدشویی در بازار ارائه می شود و قسمت عمده این محصولات در تولیدات محصولات سرد کاربرد داشته و به قسمت نورد سرد انتقال داده می ‌شوند. شیت های اسیدشویی شامل دو دسته ST37  و STW22 است.

بررسی فرآیند اسیدشویی و پساب حاصل از آن

پس از آن که شیت های فولادی در واحد نورد گرم تولید می ‌شود، به دلیل درجه حرارت بالا هنگامی که در معرض برخورد با هوا قرار می‌ گیرند با اکسیژن هوا ترکیب شده و یک لایه اکسید سطح فلز را در بر می ‌گیرد.برای مثال در مجتمع فولاد مبارکه تولید محصولات پاکسازی شده به صورت زیر انجام می ‌گیرد :

برای بر طرف کردن این سطح اکسید، قطعات فولاد را در حمام ‌های حاوی هیدروکلریدریک اسید ۳۰-۲۰ درصد غوطه‌ ور می ‌کنند. تعداد این حمام‌ ها پنج عدد و طول آن‌ ها در حدود ۱۲۰ متر است. شیت های اکسید شده با سرعت ۲۵۰-۱۲۰ متر بر ساعت از داخل این حمام‌ ها عبور می ‌کنند و سپس برای پاکسازی باقی مانده مواد اسیدی با آب خالص شستشو داده می‌ شوند.

تولید کنندگان شیت اسیدشویی

معتبرترین و بزرگ ترین تولید کنندگان ورق های فولادی گرم و سرد در بازار ایران شامل: شرکت فولاد مبارکه اصفهان و مجموعه فولاد غرب آسیا در قم می باشند. البته محصولات فولاد مبارکه همیشه از کیفیت بالایی در برابر سایر تولید کنندگان برخوردار بوده و نرخ شیت های اسیدشویی تولیدی این مجموعه نیز گران تر می باشد.

مهم ترین کاربرد این محصول در ساخت و ساز، لوله سازی، خودروسازی، ساخت مخازن تحت فشار و محصولات گالوانیزه است. رایج ترین استانداردهای تولیدی شیت های پاکسازی شده شامل DIN 1614 و BS EN 10111 می باشد.

این محصولات به صورت رول و با ضخامت های 5/1 تا 6 میلی متر در بازار عرضه می شوند. عرض آن ها نیز 1000 میلی متر و 1250 میلی متر است و به دو شکل شیت برشی و فابریک به فروش می رسند.


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه صنعتی آنیل می باشد .